• Български език
  • English
  • За Катедра

    За Катедра

    Исторически факти

    Катедрата по фармакология е една от първите самостоятелни медицински катедри у нас. Обучението по фармакология започва през 1925 г., когато д-р Петър Николов е един от младите асистенти на проф. д-р В. Алексиев, чете лекции и води семинари пофармакология. Постепенно се обособява и сектор към катедрата по вътрешни болести, които преподава фармакология на студентите по медицина у нас. Самостоятелно като структура катедрата по фармакология е утвърдена през 1945 година и досега 64 г. обучава студенти, лекари, стоматолози, специализанти, фармацевти, докторанти, медицицински сътрудници и др. Организаторът и първият ръководител на катедрата е чл. кор. Проф. д-р Петър Николов, чиито първи и значими научни изследвания поставят началото на експерименталната фармакология. Приносите са в областта на лечение на сърдечно-съдови заболявания, десетки проучени за лечебна активност български растения и препарати от тях. Катедарата посвети много лекции и курсове на делото и паметта на нейният основател.

    Роля за развитието на българската фармакология има следващият ръководител на катедрата, проф. д-р Димитър Пасков (1956-1976). Той е заслужил български лекар, специализар в Русия и се връща с амбицията да развие експерименталната фармакология у нас. Има и основание, изследванията върху алкалоид, изолиран от бялото кокиче, внедрен у нас като нивалин (галантамин). Първите лаборатории, изследвания върху лабораторни животни, опитни постановки, денонощни експерименти върху нови лекарства, много разработвани дисертационни трудове свързват периода на работа под ръководството на проф. Пасков. С огромен опит и знания той обучава десетки бъдещи фармаколзи. В катедрата научни трудове защитават и израстват като водещи фармаколози 12 аспиранти на професора: Проф. д-р Иван Крушков, проф. д-р Владимир Мицов, проф. д-р Витан Влахов, проф. д-р Д. Тодоров, доц. д-р Георги Фурнаджиев, проф. д-р П. Пейчев, проф. д-р Надка Бояджиева, проф. д-р Мила Власковска и др. В катедрата специализират много български фармаколози (проф. д-р Л. Далева, проф. д-р Д. Желязков, доц. д-р В. Тодоров, доц. д-р Д. Бачев, чл. кор. проф. Ц. Стойчев, доц. д-р Хр. Добрев, доц. д-р Цв. Бояджиев, проф. д-р Д. Тодоров и др. ), които по-късно развиват фармакологични звена, катедри и лаборатории у нас и в чужбина По това време с фармаколозите работи силен екип от химици, проф. С. Йовчев, инж. Д. Джеров, дх, Павлина Нинова, дфи др. Мечтата на всеки лекар фармаколог е да свърже фармакологичните механизми с химическата структура и да доведе научните предклинични изследвания до лекарство внедрено в производство и за хората. Този труден процес, за който във фирмите днес отделят милиони, в годините 1956-1980 г. се провежда в катедрата от учениците на проф. Пасков и под негово ръководство. Създават се и внедряват важни за клиничната практика у нас лекарства: Nivalin, Pymadin, Cytisin, Nivalin P, Dibazol, INHA -17, Verbascan, Aminton, Depreton, Dimex и др. Десетки пречистени химически и доведени до активни вещества екстракти от лекарствени растения са изучени и внедрявани за периоди от време. Огромен научен и преподавателски потенциал на катедрата, значим опит и знания дава „един от колосите на българската фармакология, учителят Пасков”. Рано пенсиониран от тогавашния председател на Медицинска Академия, професорът продължава научните изследвания и ръководството на последните си дисертантки Н. Бояджиева и М. Власковска.

    По-труден етап настъпва за катедрата след този голям и с достижения период от 20 години. Последователно за периоди от време се сменят като ръководители проф. д-р Д. Желязков, доц. д-р Г. Фурнаджиев, проф. д-р Р. Овчаров. Всеки от тях остава прогрес, като развитие на фармакобиохимията, неврофармакологията и фитофармакологията. Честите обединения, прехвърляния на катедрата от институт в институт, от факултет във факултет, заповеди да подчини цялата си дейност на фитотерапията, и др. се отразяват за период от 1977 до 1984 г. на прогреса й в научните изследвания. Обучението на студенти и специализанти обаче е значимо, развива се следдипломното обучение в катедрата, издадени са учебник и ръководства за семинари. Защитена е първата след 10 години кандидатска дисертация (сега доктор по медицина) от главния административен асистент на катедрата д-р Надка Бояджиева с ръководител на дисертацията проф. Д. Пасков (1978). В Германия е изпратена да специализира асистент д-р М. Власковска. За част от младите кадри е труден период на десетки и оказали се по-късно ненужни и непубликувани изследвания върху билкови екстракти, т. н. скрининг на десетки отвари и инфузи като изпълнение на задачи от високи нива на властта. През 1986 г. колективът загубва на 72 г. възраст „учителят Пасков”.

    Проф. д-р Ради Овчаров съживява фундаменталните изследвания, дава тематики на младите хора, осигурява като ръководител финансиране на фармакологични и токсикологични проучвания на нови лекарства, активира публикуването както в наши, така и в западни списания. Нови направления на научни изследвания стартират като фармакологично повлияване на терморегулацията, антиоксиданти, невроендокринология, проучвания за ембриотоксичност и тератогенност, опиоиди и др. Първите специализации в Русия, Германия и Франция стартират, за да сме днес една от водещите катедри, в която сътрудниците й специализират в университети на Европа, САЩ и Азия. Ново поколение дисертанти под ръководството на проф. Р. Овчаров работи с прогрес. Разширява се международното научно сътрудничество на катедрата, което днес е значимо. В обучението на студентите се развиват нови методи и подходи. В катедрата работи един от водещите химици на България, проф. д-р С. Робев и отново медико-биологични изследвания се извършват заедно с химически проучвания и са публикувани 3 изобретения и 5 статии от колектив Робев, Бояджиева, Дичева, както и предложения за нови лекарства.

    За периода 1987 – 2000 г. ръководители на катедрата са последователно проф. д-р Петко Узунов, дбн, доц. д-р Надка Бояджиева, дм и проф. д-р Иван Крушков, дмн. Прогрес на научните изследвания по Фармакобиохимия, Сърдечно-съдова фармакология, Фармакология на отделителна система, Неврофармакология с невротоксикология, лекарствена зависимост и Фармакология на ендокринна система е документиран с публикуването на 4 книги, над 120 публикации в периодични списания, над 100 доклада/абстракти, 25 изобретения и рационализации, патенти, 2 ръководства, 1 учебник за студенти и лекари и др.

    Дисертация за доктор на медицинските науки (дмн-1988) защитава д-р Н. Бояджиева, дм и научното звание „доцент” придобива през 1989 г. (от 1979 г. тя е кандидат на медицинските науки-сега доктор по медицина).

    Кандидатски дисертациии (доктор по медицина)защитават последователно д-р Иван Ламбев, д-р Мила Власковска, д-р Марко Марков, д-р Красимира Якимова, д-р Диана Дренска (период 1987-1997). Специализират в чужбина почти всички от академичния състав на катедрата както чрез индивидуални научни проекти, така и чрез Програмите Темпус. През този период стартират дългосрочните научни сътрудничества на Н. Бояджиева с Националните Институти на САЩ, на М. Власковска със Швеция, на К. Якимова с Германия, на И. Ламбев, К. Симеонова и М. Марков с Япония и др. Значим е прогреса на колектива на катедрата чрез печеленето на десетки научни конкурсни проекти у нас и в Европа, САЩ, СЗО, Япония и др. За периоди от време проф. П. Узунов е работил и като първият Ректор на Медицинския Университет, образуван на база Медицинска Академия, и като Зам. Министър на МЗ, а проф. И. Крушков като Зам. Ректор и Зав. Отдел Наука, главен научен секретар на МА.

    Образованието по фармакология продължава да е приоритет на катедрата. С активната работа на доц. И. Ламбев и помощта на доц. Т. Трайков, катедрата е водеща и една от първите по компютърно обучение на студентите. Първа е катедрата и по изготвянето и внедряването на тестово изпитване и обучение. За този период катедрата обучава по фармакология и лекарствена токсикология студенти по медицина, студенти по стоматология, студенти по фармация (за 3 години когато са обединени двете катедри), лекари, фармацевти, специализанти по СДО, медицински сестри и мед. специалисти. Научно звание „професор” придобива Н. Бояджиева. Званието „доцент” получават И. Ламбев, М. Власковска и К. Якимова. Голяма е загубата на един от значимите фармаколози у нас, развил научните изследвания върху нервно-мускулно предаване и доказал ефективността на препарата Пимадин, проф. д-р Вл. Мицов, дмн.

     

    В памет на професор д-р Иван Маринов Крушков

    През 2006 г. катедрата по Фармакология и Токсикология загуби проф. д-р Иван Крушков. Ще споделим някой от водещите моменти в неговата биография:

    • Роден през 1935 г. в гр. Русе, в семейство на лекар и учителка, Иван Крушков като дете вижда усилията в медицината, изучава музика, расте в семейство с принципи на уважение и почтенност, които професорът спазваше през целият си живот. Рано остава сирак без баща и това го научава на голямо трудолюбие и грижа за семейство и близки. Загриженост за хората и българската медицина беше водеща в живота му.
    • Завършва медицина и един от изявените и отлични студенти на Медицинския Факултет-София. Работи по разпределение като лекар. С конкурс постъпва в катедрата и е първият ученик-асистент на основателят на катедрата член кореспондент проф. д-р Петър Николов. Професорът често разказваше за тези години, когато ентусиазмът да се организира и стабилизира катедрата по фармакология е бил “светилникът” в усилията и трудностите на времето. Той беше за нас “живата история на катедрата” след като загубихме проф. д-р Димитър Пасков. Проф. Иван Крушков посвети над 40 години от своя живот за катедрата. В негово присъствие винаги имаше и респект, и коректност и разбиране. Преодолял е трудностите и ни учеше да не се предаваме в усилията си да преодолеем политическите или некоректни вмешателства в образование и наука. За хората, несвързани с политически “върхушки” беше пример на устойчивост и честен прогрес, на трудолюбие и упоритост, на борба за преодоляване на изкуствено създавани трудности. Да, той мълчаливо понасяше трудни моменти и вървеше напред с прогрес и позитивност. На никого не попречи, на никого не спря пътя на академично развитие, никого не измести по пътя на прогреса. Заемаше заслужено своето място.
    • Като млад асистент се жени за лекарка, създават хубаво семейство, раждат им се близнаци-момче и момиче-сега лекар и културовед-режисиорка. Професорът много обичаше сестра си-тя му беше и споменът за детството. Той беше отличен баща и съпруг, грижовен и градивен. Съпругата му беше и другар в творческата дейност-заедно преподаваха в медицинските колежи, тя редактираше някой от неговите книги, с нея написаха и учебник за медицински специалисти.
    • Работи в катедрата повече от 40 години, последователно като асистент, доцент и професор. Изключителен, високо образован като лектор и преподавател. Високо ерудиран и коректен академичен колега. Десетки поколения лекари са изучени от проф. И. Крушков. В който и край на България да отидеш и кажеш за нашата катедра те питат за професора. Боготворят го неговите ученици-лекари, медицински специалисти, специализанти, докторанти. Неговите лекции се записваха и предаваха от поколение на поколение преди да се издадат учебниците по фармакология на катедрата.
    • Той имаше дарбата не само да изнася хубави лекции, но и да пише по фармакология и за лекарствата.Така се публикуваха учебници, ръководства, справочници. Десетки са написаните от него раздели в книги. Заедно със своя ученик доц. Иван Ламбев издадоха и преиздаваха “Фармакотерапевтичен справочник”, който стана настолната книга за лекари, стоматолози, фармацевти, специалисти и граждани.
    • Иван Крушков рано започва научни изследвания, първо с проф. д-р Петър Николов, после с проф. д-р Димитър Пасков-те го наричаха “любимия ученик”. Той подкрепяше и пряко работеше в направлението създаване на нови лекарствени средства. Български препарати са създадени с негово участие. Резултат на негови научни и предклинични изследвания е препаратът Аминтон и редица други. Рано защитава дисертация за кандидат на медиццките науки (сега доктор) и за доктор на медицинските науки (дмн). Проф.д-р И. Крушков създаде направление в катедрата “Фармаколгия на сърдечно-съдовата система”, както и лаборатория по проблема. Негови ученици са доц. д-р Иван Ламбев, главен асистент д-р Катерина Симеонова, доц. д-р Марко Марков, проф. д-р В. В. Петков, проф. д-р Дамянка Гетова, проф. д-р Д. Свинаров и десетки други. Работата със студенти-кръжочници беше любима за професора. Той подкрепяше и младите асистенти-например една от първите публикации в катедрата на сегашния й ръководител проф. д-р Н. Бояджиева е през 1974. върху аналгетичното действие на съединението ВМИ-20-4 (лекарството аминтон), първите научни изследвания на доц. Марков и доц. Ламбев също бяха публикувани под ръководството на проф. И. Крушков. Професорът много се грижеше за прогреса на младите кадри в катедрата, помагаше им в трудните етапи, заставаше като опора в “дните на бури и вятър” които не отминаваха и катедрата ни през времената на промени. През последните години на живота си той беше до нас, въпреки пенсионирането си, той работеше с колектива, дори един от последните му дни е свързан със семинар със студентите от 3-ти курс. Той желаеше да работи и да бъде полезен и беше щастлив, че е сред колектива ни. И ние го уважавахме и обичахме. И сега отчитаме, че като колектив устояхме на “опитите да се вземат офисите на пенсионерите”, че запазихме условията за работа на нашия учител, че не го огорчихме, а нещо повече-осигурихме щастливо и спокойно творческо ежедневие на проф. Крушков в продължение на 7 години след пенсионирането му.
    • Неуморен в своята преподавателска и научно-обществена дейност бе проф. д-р Иван Крушков. Дълъг е списъкът на комисии, комитети, организации, в които той работеше като председател, консултант, съветник и др.Като Зав. отдел Наука на Медицински Университет и Главен Научен Секретар той организира конкурсните научни финансирани проекти, международното научно сътрудничество и редица съвременни форми за научна дейност. Като Председател на Научното дружество по Фармакология, проф. И. Крушков беше организатор на конгреси и научни симпозиуми.
    • Проф. д-р Иван Крушков ръководи катедрата по фармакология и токсикология за периода 1996-2000г. През този период бяха издадени десетки публикации, учебник, справочници, спечелени научни проекти към МОН и МУ-София, работа по програмите ТЕМПУС, защитени 2 дисертации, продължено международното сътрудничество, оборудвана компютърна зала за обучение на студенти, и др. Една професура (на. Н. Бояджиева) бе утвърдена, както и доцентурите на М. Власковска и К. Якимова. Проф. Крушков насърчаваше сътрудниците за научни проекти и грантове у нас и от чужбина. Беше член на Факултетен съвет и председател на Валутна комисия на Университета. Катедрата фокусираше върху образованието и тестовото изпитване се утвърждаваше.
    • След Февруари 2000 г. професорът продължи своята работа в катедрата в условия, които той желаеше и удобряваше. Изключително позитивен към работата на катедрата, към всеки сътрудник, изключително полезен в трудни и добри моменти беше за нас проф.И. Крушков. С опит, човещина и скромност го запомнихме. Чужд на интригите, полезен на способните хора, загрижен за тези, които са в трудност, с ефективност във всяка дейност на катедрата-това бе само част от ежедневието ни с професора.
    • Катедрата тържествено отбеляза 70 годишния юбилей на проф.д-р Иван Крушков през Май, 2005 г. Медицински Университет и Медицински Факултет наградиха професора. Съюзът на учените, БАН, Университети у нас и др. почетоха юбилея. И до днес помним щастливите мигове на този ден. Много цветя, уважение и обич на учениците и приятелите към учителя и човека Иван Крушков.
    • В края на 2006 г. след кратко боледуване почина нашият учител, любимият на поколения лекари професор и приятелят на десетки фармаколози Иван Крушков. Загубихме човека, който почтенно с труд, опит, човещина, интелигентност и природна надареност за образование и наука работеше повече от 40 години за прогреса на катедрата и Медицински Университет-София.

    Поклон пред светлата му памет.

    Неговото дело даде голям напредък на българската фармакология, лекарствена политика и медицинско образование.

    Учителю, ти оставаш завинаги с нас.

    Написа: Професор д-р Надка Бояджиева

     

    Дейност

    Образователна дейност

    Основните достижения в преподаването по фармакология с лекарствена токсикология са:

    • Образованието по фармакология се обогатява с нови три учебника (редактори/съредактори И. Крушков, И. Ламбев, Н. Бояджиева), които колективът на катедрата издава за медици и стоматолози; фармакотерапевтични справочници (на И. Крушков, И. Ламбев и на И. Ламбев, П. Узунов). Десетки книги по фармакология за студенти, лекари и специалисти от И. Ламбев, Н. Бояджиева, Д. Дренска и др. са издадени след 2000 г.
    • Нови форми на научен подход в образованието внедрява катедрата, като научно-образователни рефератни устни и постерни сесии с конкурси за студентите, факултативни курсове (катедрата е една от първите стартирала с тях през пролетта на 2000 г. -сега те са кредитирани за надграждащо обучение), тестова подготовка с изпитване на лекции и семинари и годишен изпит, преподаване по фармакология на английски.
    • Значима е преподавателската работа в катедрата, натовареността на повечето асистенти в аудиторни часове годишно е от 480 - 570 часа (при норматив 360 часа), хабилитираните преподаватели водят лекции и семинари със студентите, лекции по СДО, курсове и др. и са също съз значима натовареност. Въведоха се тестова и писменна част на устния и практическия изпит по фармакология. Колоквиумите пред хабилитирани преподаватели се утвърдиха с ефективност за образованието.
    • Научно-образователната школа към катедрата за млади медици стартира през 2007 г. и е единствена у нас за способни студенти и докторанти, обединила усилията на колектива ни и на водещи имена в медицината и медико-биологичната наука, вкл. на международни учени за обучение на мотивирани студенти (виж подробности в линка). В рамките на школата се осъшествява и сътрудничество с БАН, с Американски и Европейски Университети и научни организации. Първите международни сертификати за участие в лекционния курс на водещ американски професор се получиха от студенти-членове на школата през март 2009. Ръководител на научно-образователната школа е проф. Н. Бояджиева.
    • Понастоящем катедрата обучава студентите по медицина и стоматология по утвърдени съгласно последните изисквания на Университета и МОН програми. Осем курса за надграждащо обучение са утвърдени в плана над учебните програми от общо 240 аудиторни часа. За първи път въведохме обучение по фармакотерапия на социално значими заболявания през 2000 г., болката през 2003 г., хомеопатия през 2003 г., наркомании през 2004, съвременна фармакотерапия за стоматолози през 2004 г., за спин през 2006, по алтернативна медицина през 2008 г.
    • Програмата за държавна специалност по фармакология е утвърдена (проект изготвен от Доц. И. Ламбев, дм). В катедрата специализират десетки сътрудници от медицинските университети у нас.
    • От 2003 г. се разработи и внедри WEB базирано обучени e по фармакология(Ламбев и сътр.).
    • Катедрата провежда ежегодно дискусии в рамките на ”Journal Club”, където както български, така и международни учени (до сега от Германия, Италия и Япония) предсавят достижения в медицинска наука и образование.

    Грижата за кадрите и за младите хора е едно от водещото направление в работата на настоящия ръководител на катедрата проф. д-р Надка Бояджиева, дмн. След 2000 г. се постигна следния прогрес:

    • К. Якимова и М. Власковска защитиха дисертации за научна степен „доктор на медицинските науки”
    • дисертации за доктор по медицина защитиха главните асистенти С. Сурчева, Ц. Маркова, Р. Николов и редовните докторанти З. Маринова, А. Илиев, Д. Проданов, Т. Шумкова, и пред защита са Т. Ханджиева Дърленска и Ж. Бочева.
    • Зачислени за редовни или свободни докторантури са 11 лекари и двама фармацевти. От тях 10 са защитили, на 3-ма предстои защита през 2010/2011 г.
    • Зачислени за държавна специалност по фармакология, завършили и в процес на специализация към катедрата са 9 лекари за последните години.
    • Нови 7 асистенти са назначени за периода след 2000 г.
    • Трима специалисти с висше образование ( Галина Добревска, Ели Качина и Габриела Тодорова) и 1 доктор по химия (д-р Мария Трайкова, специализирала 4 години в САЩ) са назначени след 2000 г.
    • Научнизвания „професор” след 2000 г. придобиха К. Якимова и М. Власковска.
    • Научни звания „доцент” придобиха М. Марков и С. Сурчева. Завършва и конкурс за нов доцент.
    • Специализирали след 2000 г. в Европа (Англия, Германия, Швеция, Италия, Гърция), САЩ и Япония са 17 сътрудници- асистенти, хабилитирани и докторанти (по азбучен ред- Бочева, Бояджиева, Варадинова, Власковска, Гатева, Илиев, Ламбев, Марков, Маркова, Маринова, Николов, Проданов, Симеонова, Сурчева, Трайкова, Ханджиева-Дърленска, Якимова).
    • Спечелени са 22 конкурсни научни проекти у нас (МОН, МУ-София) и 3 в чужбина.
    • Спечелен е конкурсен проект към МОН и Европейски съюз от колектив с водещи изследователи Гатева, Бояджиева и изследователи Катрафилова, Ханджиева (от катедрата) и с участието на уролози върху рак на простатната жлеза (2006-2009).
    • Два договора за Научно сътрудничество с Япония са осъществени с пряка активност на катедрата и доц. И. Ламбев, доц. М. Марков, д-р К. Симеонова и д-р Ц. Маркова специализират там.
    • През 2008 г. катедрата печели като партньор голям (3 годишен) проект към Европейския съюз върху образованиев медицината с водещ изследовател проф. Н. Бояджиева
    • През 2008 г. е спечелен голям (5 годишен) конкурсен научен проект към САЩ,финансиран от Националните Институти по здравето, в който участвува ръководителят на катедрата.
    • Проф. К. Якимова печели конкурс „Фулбрайт” и изпълнява проекта в САЩ през 2006 г.
    • След 2000 г. 6-ма сътрудници са наградени с различни високи награди за успехи в наука и образование у нас и в чужбина
    • Сътрудници от катедрата са основатели на 3 Научни фондации.
    • Върху конкурсни научни проекти в Германия и Швеция работят проф. К. Якимова, проф. М. Власковска, доц. С. Сурчева, д-р Ж. Бочева.
    • Хабилитирани преподаватели са членове на СНС към ВАК, на подкомисия на ВАК, рецензенти на дисертации (над 10 рецензирани труда) и рецензенти в конкурси за научни звания (8 доценти и професори) за периода след 2000 г.
    • Академичния състав на катедрата членува в 16 наши и международни научни организации
    • Проф. М. Власковска е избрана за член. кор на БАН през 2008 г.
    • Членове на колектива са удостоени със значими международни признания
    • Наградата „Д. Ораховац” за фундаментални изследвания се връчва на проф. Н. Бояджиева през 2008 г.
    • Международни награди за приноси в науката получават докторантите на катедрата д-р З. Маринова, д-р А. Илиев, д-р Д. Проданов и д-р Т. Ханджиева-Дърленска (период 2002-2008). Те специализират в Швеция, Германия, Холандия, Англия.
    • Д-р Аспарух Илиев защитава докторска дисертация с ръководител проф. К. Якимова у нас и понастоящем е ръководител на лаборатория в Германия, печели големи научни проекти и публикува във водещи списания.
    • Катедрата е активен организатор на десетки съботни симпозиуми „Ч. Начев”в БАН, където като модератори и/или лектори са както хабилитираните, така и асистентите и докторантите. Катедрата самостоятелно е представила от 2005 до настоящем 7 симпозиума в БАН. За 2008 г. катедрата има нови 3 самостоятелни симпозиуми и участвува с общо 9 лекции и в други симпозиуми на БАН
    • Катедрата е организатор и/участник на наши и международни научни прояви.
    • Над 50 студенти по медицина и стоматология-кръжочници са преминали научно-творческо обучение в катедрата след 2000 г. Наши кръжочници са спечелили 7 първи, 4 втори и 3 трети награди на Международни студентски научни сесии у нас и в чужбина през последните години.
    • Възпитаници на катедрата-студенти кръжочници и докторанти са спечелили 8 награди/стипендии при Международни конкурси.
    • Изнесени са 23 лекции в Университети на САЩ, Европа и Япония от 8 наши хабилитирани и нехабилитирани преподаватели.

    Научна дейност

    Колективът на катедрата фокусира върху научните изследвания, продължава делото на своите учители, разширява и задълбочава клетъчните, молекулярни и геномни проучвания във фармакологията и лекарствената токсикология.

    Основните научни направления на работа на катедрата са:

    • неврофармакология и психофармакология (болка, аналгетици, антидепресанти, психотропни лекарства, невропептиди, стволови клетки и невродиференциране, оксидативен стрес)
    • фармакология на сърдечно-съдовата и отделителна системи
    • фармакология на терморегулацията
    • лекарствена зависимост (наркомании и алкохолизъм)
    • фармакология и токсикология на ендокринната система
    • имунофармакология с имунотоксикология
    • фармакология на метаболитни заболявания (затлъстяване, хранителни диети, профилактика и лечение и др.)
    • Ракови (туморни) заболявания (фармакотерапия и молекулярни механизми) - рак на простатната жлеза, рак на кожата, пролактинома, яйчникови кисти
    • Лекарствена токсикология (ембриотоксичност и тератогенност, органна токсичност, алергенност и др.)

    Научните изследвания се провеждат в лабораториите на катедрата, чиито завеждащи са: Проф. К. Якимова, Проф. М. Власковска, доц. И. Ламбев, проф. Н. Бояджиева. Нова апаратура за провеждане на молекулярно-биологични изследвания, неврофармакологични, биохимични, терморегулаторни и др. , вкл микроскопи беше закупена чрез спечелени конкурсни научни проекти. Катедрата кооперира с лабораториите на Катедрите по Анатомия, по Химия и Биохимия, клинични катедри у нас, съз звена на БАН и с международни лаборатории в Европа, САЩ и Япония.

    Науко-метрични показатели при оценка на научния прогрес и достижения

    През последните години ВАК въведе изисквания за спазване на науко-метрични показатели при оценка на научния прогрес и достижения, вкл. за конкурсите при присъждане на научни степени и звания. Ръководителят на катедрата проф. д-р Н. Бояджиева насочва сътрудниците към спазване на тези изисквания и стремеж към полезност, достижения и значимост на публикуваните резултати вкл. и оценка по международни критерии.

    Представяме обобщен анализ на науко-метричните показатели за катедрата (данни за настоящия колектив от 16 академични преподаватели и работа за последните 25 години, съответно до 31 Декември 2008 г. ).

    • общ брой публикувани научни труда от катедрата = над 1200
    • от тях публикации в периодични наши и чужди списания = над 460 ( в чужди са 210 и останалите са в български списания)
    • от тях книги, научни монографии, в енциклопедии у нас и в чужбина = 21
    • от тях рационализации, изобретения, патенти = 14
    • от тях раздели в монографии и книги по фармакология и медицина у нас и в чужбина = над 140
    • от тях доклади/публикувани и резюмета на наши и Международни научни прояви - над 540
    • от тях научни публицистични статии - 34

    ИМПАКТ ФАКТОР на публикациите на настоящия колектив на катедрата е над 320.

    Публикациите на колектива са във водещи списания в науката като PNAS, FASEB, J. Immunology, Endocrinology, Brain Res, Life Sci, Neuroscience, European Pharmacology, Molecular Pharmacology, American Exp Pharmacol & Therap, Pain, Ann New York Acad, Molecular Neuroendocrinology, Cancer Research и в още над 30 международни списания. Част от публикациите у нас са на английски също във водещи списания на БАН, медицината и биологията и др.

    ЦИТИРАНИЯ:

    • Публикуваните научни изследвания и книги на колектива са цитирани общо над 2000 пъти, съответно от западни списания над 1600 пъти и в български научни издания 400 пъти (до 2009 г.).
    • Значими международни книги (над 45) цитират научните изследвания на членове на колектива. Български и чужди (Англия, Германия, Швеция, САЩ, Гърция, Полша, Русия, Китай, Япония, Италия и др.) дисертации цитират изследвания на сътрудници на катедрата (над 14 дисертации).
    • Водещи учени в света във водещи списания като Lancet, Cell, Nature, Science, PNAS, FASEB, и десетки други цитират научни изследвания на нашите хабилитирани и нехабилитирани сътрудници. Това определя и значимостта на достиженията, оценката в света за научната работа на Катедрата по Фармакология и Токсикология на Медицински Факултет-София.

    На юбилея на катедрата през 2005 г. ( 80 години преподаване по фармакология и 60 години Катедра по фармакология у нас), пленарната лекция на проф. д-р Н. Бояджиева започна с "И ние сме дали нещо на света..." и включи както големият прогрес, постигнат с предклинични изследвания на десетки нови разработени и внедрени в медицината лекарства, така и значимите достижения с оценка в световната наука на научните резултати в най-съвременни области като молекулярна с клетъчна фармакология, фармакогеномика, лекарствена зависимост, молекулярна токсикология и посочените по-горе научни направления.

    Не е голям колектива, десетки пъти по-малък от този на големи научни институти, но е с образовани, трудолюбиви, специализаращи и усъвършенствуващи се, знаещи и с амбиция, опит и насоченост към прогрес и полезност в работата български лекари и специалисти.

    Публикации

    Повече>>

    ЗАКЛЮЧЕНИЕ:

    Следната дейност на колектива определя достойнствата на катедрата, за която водещи учени, преподаватели и общественици у нас и в чужбина са с респект към нас:

    • Значимо по обем, съвременно и качествено образование по фармакология и лекарствена токсикологи, наследено от времето когато катедрата стартира първа у нас преподаване, участвува при организиране на преподаването в останалите медицински университети у нас и продължава да го доказва, вкл. с признанието през 2008 г. чрез спечелване на голям конкурсен Европейски проект по медицинско образование.
    • Значим брой публикувани научно-образователни книги, учебници и ръководствапо фармакология и медицина за студенти, лекари, стоматолози, фармацевти, докторанти, специалисти.
    • Стотици научни изследвания, публикувани във водещи международни и наши периодични списания, цитирани от значими учени в света. Непрекъснат, ежегоден прогрес в науката с международно признание, за което документират не само цитиранията, но и спечелените конкурсни проекти и награди.
    • Огромна грижа за младите в науката и образованието, за което документират както броя на докторанти, специализанти и студенти-кръжочници към катедрата, така и международното признание на младите от катедрата (награди, спечелени конкурси, цитирания, спечелени проекти и др. ). Към посоченото добавям увеличаване на броя на новите асистенти след 2000 г., (7 лекари) с насоченост на отличниците по медицина у нас да работят фармакология и лекарствена токсикология към катедрата.
    • Обществена дейност в здравеопазване, лекарствена политика, наука и образование, социални грижи за пациенти е част от работата, с която катедрата е известна не само у нас, но и в САЩ, Европа и Азия.

    Накрая ще завършим с поклон пред паметта на десетките български лекари-фармаколози, специлизирали и изградили фармакологията у нас. Загубата на нашите учители, колеги и приятели са били най-трудните моменти на катедрата. Другото - финансовите трудности, липсата на ремонти, дори справянето с индивидуални особенности/решения на хора с власт са били преодолими и не са спирали прогреса на катедрата ни. Винаги ни крепи и си остана в годините и за бъдещето обичта към професията и нашите студенти.

    Март 2009

     

    Структура

     

    За периода от 2000 г. до настоящем ръководител на катедрата е проф. д-р Надка Бояджиева, дмн повече>>

    Проф. д-р Красимира Якимова, дмн и доц. д-р Иван Ламбев, дм изпълняваха длъжността ръководител по време на изследователската работа на проф. Бояджиева в САЩ. Главен административен асистент на катедрата е д-р Диана Дренска, дм. Главен учебен асистент понастоящем е д-р Румен Николов, дм. Преди 2005 г, гл. учебен асистент е д-р Славина Сурчева, дм. Организатори на учебната работа са специалистите с висше образование г-жа Галина Добревска и г-ца Ели Качина.

    Съставът на катедрата е от 27 служители (21 са висшия и академичен състав и 6 човека лабораторни сътрудници, домакин и животногледач). 

     

    Фотогалерия

    Колективът на Катедрата по фармакология и токсикология през 2019 г.

    I ред от ляво на дясно: ас. Д-р Катерина Симеонова, доц. д-р Мирослава Варадинова, дм, доц. д-р Павлина Гатева, дм, доц. д-р Цветанка Петрова, дм, проф. д-р Надка Бояджиева, дмн, доц. д-р Румен Николов, дм, проф. д-р Красимира Якимова, дмн, проф. д-р Славина Сурчева, дм, доц. д-р Жоржета Бочева, дм, Добринка Евтимова, Емилия Сотирова,
    II ред от ляво на дясно: д-р Стефана Грудева, гл. ас. д-р Евгений Харитов, доц. д-р Теодора Ханджиева-Дърленска, дм, д-р Людмил Лазаров, д-р Милен Христов, д-р Георги Богданов, маг. фарм. Радослав Клисуров, Росица Методиева, маг. фарм. Павел Джуров.

     

     

    Прием на 22 май 2008 година в Националния Исторически Музей по случай 24 май - Ден на славянската писменост и българската просвета и култура

    Връчване на ежегодните награди на факултета за принос в медицинската наука и преподаване

    Носител на наградата в областта на фундаменталните науки на името на академик д-р Димитър Ораховац е професор д-р Надка Бояджиева, дмн

     

    Проф. д-р Надка Бояджиева с част от колектива на Ендокринния център за образование и научни изследвания в Rutgers University, NJ, USA (2008 г.) . До нея (вдясно) е Директорът на центъра Prof . Dipak Sarkar, с който проф. Бояджиева има съвместни научни проекти от 1993 г.

    • Центърът е нов и с възможности за молекулярни, геномни и протеомни изследвания и бе открит на 8.09.2008 г. Ръководството на Университета Rutgers благодари на проф. Бояджиева за приносите й чрез научни достижения и спечелени проекти за създаването на този съвременен и значим по обем на работа Ендокринен център.
    • В процес е организирането и подписване на договор за съвместно научно сътрудничество на Катедрата по Фармакология и Токсикология/Медицински Факултет, МУ-София и Ендокринния Център на Rutgers University, NJ, USA.
     

    Проф. д-р Надка Бояджиева заедно с проф. д-р Дипак Саркар и докторанти работещи с тях в лабораторията/Ендокринния Изследовател k си център на RUTGERS University, NJ, USA.

    Ангела е в средата (четвъртата от ляво), която е представила научните си изследевания на Научната конференция за млади изследователи на Rutgers University през Септември 2008.

    Проф. Бояджиева е обучавала за период от 2 седмици Ангелa. Снимката е направена след преключване на заседанието.

     

    Проф. Д-р Надка Бояджиева по време на визита в Ендокринния Център за изследвания към Rutgers University, NJ, USA.

     

    Проф. Надка Бояджиева заедно с проф. Дипак Саркар (в средата) с част от докторантите и студентите-изследователи към новият Ендокринен Изследователски Център в Rutgers University,.NJ, USA (2008). Част от младите изследователи работят заедно с проф. Бояджиева по научни проекти. В групата са и двама специалисти на лабораторията.

     

    Проф. Д-р Надка Бояджиева, Проф. Д-р Дипак Саркар и Д-р Мадхавин Докур пред мемориалните плочи на Prof. Samuel MacDonald Mac Cann и Prof. Joseph Meites в новият Ендокринен Изследователски Център (2008).

    Проф. Dipak Sarkar е Директор на центъра и е един от големите приятели на Prof. Samuel MacDonald Mac Cann (1925-2007) и Prof. Joseph Meites (1913-2005). Много опит и научни изследвания свързват кариерата на д-р Саркар с проф. Мейтес. След като завършва своята втора докторска степен в Оксфорд (Англия), Дипак Саркар започва първата си пост-докторантска работа в лабораторията на д-р Мейтес в Мичиган, САЩ (1980-1985), За него големият невроендокринолог казваше “Дипак е един от мойте най-талантливи и най-упорити ученици”. Научните изследвания на проф. Мейтес получават Нобеловата награда по медицина през 1977 г. (получена от неговите ученици).

    Проф. Д-р Надка Бояджиева има творчески опит и с двамата големи учени на невроендокринологията – Prof. Samuel MacDonald Mac Cann иProf. Joseph Meites . Тя е поканена да работи в лабораторията на д-р Mac Cann през 1992 г., но поради спечелен от нея Международен грант от СЗО и Националните Институти на здравето на САЩ и тематика на гранта през 1993 г. тя стартира научните си изследвания в САЩ с проф. Саркар. Навсякъде, на конгресите по невронауки, публично проф. Mac Cann е бил приятел и с респект както към научните изследвания на д-р Бояджиева, така и към българската катедра. Дълбоко скърбим за неговата загуба през 2007 г. (на 82 г.).

    С Prof. Joseph Meites тя се среща през 1993 г. и има възможността да дискутира научните си изследвания, както провеждани в България, така и в САЩ. Енергичен до 92 г. възраст, така го помнят всички и скърбим за него.

    Д-р Madhavin Dokur започва научните си изследвания с проф. Бояджиева през 2001 г. в лабораторията на Д-р Саркар, САЩ. Изследванията са в областта на Имунология и ефекти на алкохол въху имунни функции. Заедно, Бояджиева и Докур разработват и доказват много нови факти, публикуват 5 статии във водещи списания и представят 15 доклада на конгреси. Техните 5 публикации до настоящем имат над100 цитирания. След защитата на докторантурата си, Д-р Докур специализира във водеща клиника/научен център и по покана на Д-р Саркар се връща за период от време за работа по нов спечелен през 2008 г. грант на Националните институти по здравето на САЩ. Д-р М.Докур е един от докторантите на проф. Бояджиева в САЩ.

     

    Проф. Хидеаки Хигашино, ръководит ел на Катедрата по фармакология към Кинки университета в Осака, Япония сред колегите на Катедрата по фармакология и токсикология в София (25.06.2008 г.).

     

    Част от научно-преподавателският състав на Университетската катедрапо Фармакология и токсикология (2009 година). От ляво на дясно:

    • Първи ред: доц. д-р Иван Ламбев, дм; проф. д-р Красимира Якимова, дмн; проф. д-р Надка Бояджиева, дмн; чл.-кор. проф. д-р Мила Власковска, дмн
    • Втори ред: д-р Павлина Гатева, дм; Елена Качина, Галина Добревска, дх Мария Трайкова, д-р Диана Дочева-Дренска, дм; д-р Димитричка Дженкова; д-р Жоржета Бочева; доц. д-р Славина Сурчева, дм; д-р Румен Николов, дм
     

    Студенти от 3-ти и 4-ти медицински курс от Научно-образователната школа към Катедрата по Фармакология и Токсикология на семинар по „Нови технологии, иновации в медицината и съвременни изисквания към лекарствените средства”, проведен на 14.04.2009 г.с проф. д-р Е. Шекерджийски, проф. д-р Н. Бояджиева, и главен менаджер на фирмата Natstim Ltd. маг.фарм. Тихомир Иванов (тримата в средата-седнали). Семинарът е част от програмата за обучение на школата за учебната 2008/2009 г.

     

    Проф. Д. Пасков (в средата) с проф. д-р Н. Бояджиева (вляво) и н.с. маг. фарм. П. Нинова (вдясно) на екскурзия за събиране на лечебни растения (1977).

     

    Д-р Хюс от Университета на Лийдс (UK) – автор на много мултимедийни програми за обучение по фармакология на среща с преподаватели от Катедрата по фармакология и токсикология при Медицински факултет, Медицински университет – София (1996 година). Отляво надясно: проф. д-р. Надка Бояджиева, д-р Хюс, проф. д-р Иван Крушков, проф. д-р Мила Власковска и доц. д-р Ив. Ламбев.

     

    Проф. д-р Ив. Крушков и доц. д-р Ив. Ламбев в Лондон (1995)

     

     

    Проф. Надка Бояджиева с двама млади изследователи от лабораторията Преди официалното откриване на Новият Ендокринен център в Rutgers University, NJ, (8 Септември 2008).

     

    Преди откриване на Новият Ендокринен център в Rutgers University, NJ, USA (8 Септември 2008). Снимкта показва младите сътрудници (зад масите), с които проф. Бояджиева работи в Ендокринния Център.

     

     

    Проф. Надка Бояджиева преди откриване на Новият Ендокринен център в Rutgers University, NJ, USA (8Септември 2008).

     

    Проф. Надка Бояджиева (в средата с д-р Chen, с която имат 6 съвместни публикации) преди официалното откриване на Новият Ендокринен център в Rutgers University, NJ, USA (8 Септември 2008).

    Проф. Бояджиева отговаря за официалните гости и работата на екипа от студенти при регистрацията, като около 200 човека бяха с усмивка посрещнати от българската професорка (тя е с актив в хода на организацията на центъра). В хола са млади изследователи и професори на Университета. Зад регистрационните маси е част от научния екип от млади хора, с които проф. Бояджиева работи в САЩ.

     

    Част от залата и присъствуващите на официалното откриване на Новия Ендокринен Изследователски център в Rutgers University, NJ, (8 Септември 2008). На първия ред е проф. Надка Бояджиева, до нея отдясно е Проф. д-р Lary Katz, Директор на Направление в Rutgers University . На втория и третия ред (средата и ляво) са официални гости от Rutgers University и Националните Институти по Здравето на САЩ, вкл. Директори на NIH. От ляво до проф. Бояджиева (първи ред) са Ръководители на Катедри в RUTGERS UNIVERSITY. Снимката е по време на пленарното откриване от Dipak Sarkar-Директор на Ендокринния Център (ot 1993 г. са съвместните научни изследвания на проф. Бояджиева и проф. Саркар).

     

     

    Проф. д-р Надка Бояджиева с Ръководител на Направление в Националните Институти на здравето на САЩ. Проф. д-р Линдзи и проф. Бояджиева имат съвместни научни изследвания в периода 1999-2002, преди Проф. д-р Линдзи да поеме работата в NIH. Заедно те внедряват генни методи в проучванията върху клетъчна невронална апоптоза.

     

     

    Проф. д-р Надка Бояджиева с Vice-President of Rutgers University, NJ, по време на откриването на на Новият Ендокринен център в Rutgers University, NJ, (8 Септември 2008).

     

    Проф. д-р Красимира Якимова (в средата) с колеги от Ohio State University, College of Medicine - Columbus, USA. Вторият от дясно е Prof. Dr. Jack Boulant, по чиято покана проф. Якимова гостува.

     

    Проф. д-р Красимира Якимова в експеримент със “set up” за интрацелуларен запис на неврони в РО/АН - Ohio State University, College of Medicine - Columbus, USA.

     

    Проф. д-р Красимира Якимова с постановката си за екстрацелуларен запис на неврони в РО/АН (Max-Planck Institute - W.G.Kerckhoff Institute, Bad Nauheim, Германия).

     

    Проф. Н. Начев и доц. Ив. Ламбев на конгрес по клинична нефрология (Цюрих, 1994): Lambev. I., I. Krushkov, Katerina Simeonova und E. Kumchev. Antihyperazotamische Wirkung des Phytopraparates Nephroton. 25. Kongress der Gesellschaft fur Nephrologie und 27. Jahrestagung der Deutschen Arbeitsgemeinschaft fur Klinische Nephrologie, Zurich, 25–-28 September 1994, Nieren und hochdruchkrankheiten, September 1994, Heft 9, Abstracts, p131.

     

    Проф. А. Сузуки и доц. д-р Ив. Ламбев на международeн симпозиум, посветен на спонтанно хипертензивните плъхове (Токио, 1993): Higashino , H . K . Simeonova , I . Lambev and A . Suzuki . Depressor and pressor effects of endothelin-1 and endothelin-3 in conscious WKY and SHRSP. International Symposium on SHR and Related Studies, Sept., 30 and Oct., 1, 1993, Tokyo.

     

    Проф. Надка Бояджиева с д-р Peter Kuhn. Снимката е направена през 2004 г. в САЩ по време на посещението на група изследователи в лаборатории за изследвания на екологични фактори и здраве.Проф. Бояджиева и д-р Peter Kuhn са работили 5 години (2001-2006) заедно по няколко научни проекти на Националните Институти по здравето на САЩ. Те имат съвместни публикации и доклади на конгреси. Техните изследвания са върху фармакология на мозъчни и имунни функции.
     

    Проф. Надка Бояджиева с Annette Velazques (Административen секретар на департамента в Rutgers University, Cook College). Снимката е направена през 2004 г. в САЩ по време на посещението на група изследователи в лаборатории за изследвания на екологични фактори и здраве. Annette e организатор на ежегодната среща/посещение на изследователи в едни от най-забележителните изследователски центрове на щата New Jersey, USA.

     
    Проф. Надка Бояджиева с Annette Velazques (Административen секретар на департамент в Rutgers University, Cook College). Снимката е направена през 2004 г. в САЩ. Понастоящем (2009 г.) Annette e водеща в разработка на образователни проекти и обучение на студенти. Тя организира през 2004 г. и курсовете за “йога” към Университета.
     

     

    Контакти

    • Адрес: Университетска катедра по фармакология и токсикология София 1431 ул. “Здраве“ № 2, ет. 3, стая № 318 Тел.: +359 2 917 2501 Факс: +359 2 952 0345
    • E-mail:pharmacology@abv.bg
    hero image

    Cookies are small text files that act as a short-term memory for the web. A site can easily remember bits of information between visits or pages as the cookies are stored in the user's browser. Check our Privacy Policy