• Български език
  • English
  • За Катедра

    За Катедра

    История

     

    УМБАЛ "Царица Йоанна" ЕАД е създадена в края на 30-те години на миналия век, като в течение на тези години е претърпявала различни трансформации. В съзнанието на обществеността тя остава с добро име и престиж, като е известна и с името "ИСУЛ" от времето, когато е била самостоятелен институт за специализация и усъвършенстване на лекарите.

    Болницата е разположена в центъра на гр. София, с добри комуникативни връзки с целия град. Местоположението на болницата е:
    На север – бул. "Данаил Николаев" и ул. "Искър".
    На запад - ул. "Петра" и ул. "Бяло море".
    На юг - ул. "Стара планина" и ул. "Чаталджа".
    На изток - ул. "Братя Коджейкови".

    Във връзка с изпълнение на националните задачи по спешна медицинска помощ тя се утвърди като втори основен център за обслужване на спешни състояние в областта на офталмологията, хирургията, неврологията, оториноларингологията и неврохирургията. Болницата е и един от основните центрове, включени в програмата по донорство на органи/ тъкани и трансплантация.

    УМБАЛ “Царица Йоанна” се явява пряк наследник и продължител на традициите на основания през 1953 г. ИСУЛ като висше учебно заведение под ръководството на МЗ. Понастоящем, УМБАЛ “Царица Йоанна” трябва да се развива като университетски медицински център в условията на напредващата здравна реформа в нашата страна. В болницата в момента функционират следните клинични центрове, катедри и клиники, като част от Медицинския факултет на Медицински университет-София:
    1. Център по гастроентерология /с клиника по гастроентерология и клиника по хирургия/ със статут на Катедра към МФ.
    2. Катедра по УНГ-болести, изцяло разположена на територията на болницата.
    3. Катедра по клинична фармакология и терапия – изцяло разположена на територията на болницата.
    4. Катедра по ортопедия и травматология към  МФ.
    5. Клиника по неврология, част от Катедрата по неврология към МФ.
    6. Клиника по неврохирургия, част от Центъра по неврохирургия към МФ.
    7. Клиника по лъчетерапия и химиотерапия, част от Центъра по нуклеарна медицина и лъчелечение към МФ.
    8. КАРИЛ, част от Катедрата по анестезиология и интензивно лечение към МФ.
    9. Клиника по кардиология,част от Катедрата по кардиология към МФ.
    10. Отделение по рентгенология и образна диагностика, част от Катедрата по рентгенология към МФ.
    11. Отделение по патология, част от Катедрата по патология към МФ.
    12. Отделение по физиотерапия и рехабилитация, част от Катедрата по физиотерапия и рехабилитация към МФ.
    13. Отделение по хемодиализа /ръководи се от хабилитирано лице/ в момента не се причислява към някаква катедра или център на МФ.

    Високото качество на преподаването и на научния продукт може да се осигури чрез разработването на единна цялостна програма за обучение на студенти по медицина и следдипломна квалификация на лекари и развитие на научноизследователската дейност, като се осигури единството между обучението и научните изследвания.

    Лечебното заведение разполага, по традиция, с добра ресурсна обезпеченост за научна дейност. Библиотеката на УМБАЛ “Царица Йоанна” ЕАД е научна медицинска библиотека със задача да подпомага преподавателите, студенти и специализантите в тяхната научноизследователска, лечебно-диагностична и учебна дейност. Библиотеката разполага с 66649 тома медицинска литература. От тях 28776 тома са периодични издания, а останалите са учебници, сборници, научни монографии, учебни нагледни материали и др. Чрез Центъра за изследване на демокрацията болницата участва в проекта на американската фондация “Сейбър” за научно подпомагане на специалисти и учащи се с монографии и справочници в областта на медицината. По тази програма само за 2000 г. са получени 3125 тома. Периодично болницата е участвала с проекти към фондация Отворено общество като по този начин са закупени 10 монографии, един компютър и ксерокс за нуждите на Библоитеката.

    Наличният щатен научно-преподавателски персонал осигурява провеждане на научно-учебната дейност в болницата на нужното професионално ниво за обучение по образователно-квалификационната степен “магистър”, за обучение по образователно-научната степен “доктор”, както и за провеждане на всички видове следдипломна специализация по основните и профилни специалности, по които се осъществява преподаване в болницата.

    Осигуряването на образованието на студентите по медицина и стоматология при високо качество на теоретичното и практично обучение може да се реализира в следните медицински направления:

    • Пропедевтика на вътрешните болести;
    • Вътрешни болести;
    • Хирургия;
    • Ортопедия и травматология;
    • Анестезиология и интензивно лечение;
    • УНГ – болести;
    • Неврология;
    • Офталмология;
    • Рентгенология;
    • Клинична лаборатория;
    • Клинична фармакология и терапия;
    • Физикална терапия и рехабилитация;
    • Микробиология;
    • Обща и клинична патология.

    Осигуряването на следдипломната квалификация на лекарите /специализация/ може да се осигури на високо ниво в следните основни и профилни специалности:

    • Вътрешни болести. Онкология.
    • Гастроентерология. Лъчелечение.
    • Кардиология. Клинична фармакология и терапия.
    • Хирургия. Клинична лаборатория.
    • Ортопедия и травматология. Рентгенология.
    • Неврохирургия. Обща медицина.
    • УНГ-болести. Спешна медицина.
    • Неврология. Физикална терапия и рехабилитация.
    • Офталмология. Обща и клинична патология.
    • Анестезиология и интензивно лечение.

    В същите направления в следдипломната квалификация могат да се осигурят условия за необходимото ниво на образование и научноизследователска дейност на лекари, с оглед получаване на образователна и научна степен "доктор" по медицина.

    Катедрите и клиниките на УМБАЛ “Царица Йоанна” ЕАД поддържат тесни контакти като университетски структури с Ректората и Факултетите на Медицински университет-София.

    Основно направление в кадровата политика на ръководството на УМБАЛ “Царица Иоанна” ЕАД и на новосформирания Болничен академичен съвет е издирването, създаването и подготовката на собствени млади научно-преподавателски кадри, които да продължат най-добрите традиции на болницата по отношение на преддипломното и следдипломното обучение на лекарите, както и създаването на върхови научноизследователски продукти. По този начин, продължава да съществува създадената още от 50-те години школа на ИСУЛ.

    Следдипломното обучение на специализантите за придобиване на основна или профилна специалност се провежда съгласно утвърдената от МЗ План-програма за специализация по съответната специалност. Краткосрочните тематични курсове, като форма на следдипломна квалификация са одобрени от съответната Катедра към  МФ, както и от Отдел “СДО” на МФ. При изготвяне на учебните програми по различните специалности са съобразени документите за хармонизация с изискванията на Европейския съюз.

    Някои Катедри и Клиники от болницата поддържат добри контакти с водещи университети от Западна Европа, САЩ и Япония. Тези взаимоотношения допринасят за хармонизиране на обучението с европейските стандарти. 

    Българската програма за обучение по хранене и диететика също е изработена в съответствие с европейските стандарти и е представена в Европейската академия на нутриционистите.
    Учебните програми и планове за обучение по микробиология за придобиване на образователно-квалификационната степен “Специалист” и “Магистър”, както и на образователно-научната степен “Доктор”, както и обучението за придобиване на специалност по Микробиология, Епидемиология и Вирусология са съгласувани и одобрени от Катедра “Микробиология” и отдел СДК към МУ, МФ-София и Катедра “Обща и промишлена микробиология” към Биологически факултет, СУ “Св. Климент Охридски”. Те съответстват по обем и ниво на обучение на учебните програми в Европа и Америка в областта на микробиологията.

    В УМБАЛ “Царица Йоанна” ЕАД е създаден и функционира Болничен академичен съвет, който полага грижи за по-нататъшното развитие на научната и учебна дейност, контролира спазването на учебните програми в различните специалности, координира учебната дейност между болницата, МФ и Ректората на МУ, следи за непрекъснатостта на учебния процес.

     

    Структура и Дейност

     

    Клиника по кардиология

    Клиниката по кардиология включва:

     

    • Интензивно отделение
    • Диагностично-лечебни възможности: провежда се неинвазивна диагностика и лечение на сърдечно-съдовите заболявания – исхемична болест на сърцето/ остър инфаркт на миокарда, нестабилна стенокардия и т.н./, остри ритъмни нарушения, остри проводни нарушения, артериална хипертония, сърдечни пороци, кардиомиопатии и др.
    • Клиниката разполага с апарати за добра неинвазивна диагностика – ехокардиография, холтермониториране, велоергометрия.
    • Има обучен персонал за провеждане на адекватно интензивно лечение на всички остри кардиологични състояния в интензивното отделение, включително временна електростимулация.
    • Използват се и възможностите на други диагностични звена – рентгенология, компютърна томография, клинична лаборатория и т.н.
    • Поставяне на временна и постоянна кардиостимулация

    Началник на клиника: Професор д-р Асен Гудев, д.м., FESC – тел: 02/ 943 25 84

    Водещи специалисти:

    доц. Радко Пелов, д.м. – тел: 02/ 943 2318

    дoц. Найденка Златарева, д.м. – тел: 02/ 943 22 97

    д-р Искра Ангелова – тел: 02/ 943 22 97

    д-р Лилия Пенева – секретар – тел: 02/ 943 22 26

     

    Клиника по хирургия

    Характерни и монополни дейности:

     

    • Пластични операции при хиатална херния, рефлуксезофагит, кардиоспазъм; Резекции на стомах и кардия, гастректомия.
    • Колоректални операции, сфинктеросъхраняващи операции; проктоколектомия с илеоанастомоза; стриктуропластика.
    • Портокавални анастомози, операция на Сигиура при портална хипертония; резекции на черен дроб.
    • Резекции на панкреаса, анастомоза с псевдокиста и вирсунгов проток.
    • Лапароскопска холецистектомия. Комбинирано ендоскопско – лапароскопско лечение; папилотомия, билиодигистивни анастомози, реоперации на жлъчната система.

    Началник на клиника по хирургия – Проф. Д-р Дамян Николов Дамянов, д.м.н.

    Водещи специалисти:

    Доц. Д-р Бойко Коруков, д.м.

    Д-р Гроздьо Генчев

    Д-р Петър Първанов

    Д-р Николай Пенков, д.м.

    Телефон за контакти:

    Факс: 02/ 943 21 14

    Началник клиника: 02/ 943 23 63

    Канцелария: 02/ 943 22 63

     

    Клиника по офталмология

    Диагностично – лечебни възможности:

     

    • съвременно хирургично лечение на катаракта с имплантиране на вътреочна леща;
    • диагностика и лечение/ включително оперативно/ на глаукома;
    • аргон лазерлечение при болести на заден очен сегмент;
    • микрохирургично лечение с YAG лазер;
    • ултразвукова диагностика в офталмологията;
    • модерно, съвременно изчисляване на вътреочни лещи с апарат Мастер на Цайс;
    • хирургична реконструкция на преден очен сегмент при спешни и хронични състояния;
    • пластична хирургия на ирис;
    • пластични и козметични операции на клепачи.

    Водещи специалисти в клиниката:

    доц. Д-р Р. Христова – началник клиника

    доц. Д-р А. Вангелова

    Д-р К. Георгиев

    Д-р П. Николов

    Д-р Д. Дъбов

    Д-р И. Демирчева

    Д-р Е. Талацка

    Д-р Л. Александров

    Д-р А. Янева

    Д-р К. Тодорова

    Телефони:

    02/ 943 24 74 – Завеждащ клиника

    02/ 943 22 82 – Лекари

    02/ 943 22 25 – Старша мед. сестра

    02/ 943 25 64 – Сестри

    02/ 943 24 18 – Кабинет

     

    Отделение по клинико – лабораторна медицина

    Диагностично – лечебни възможности:

     

    • Хематология
    • Клинична химия
    • Коагулация
    • Електролити
    • Алкално – киселинно равновесие
    • Лекарствено мониториране
    • цитохимия
    • Липидология
    • Кръвно-захарен профил
    • Специализирани изследвания

    Началник ОКМЛ – Д-р Росен Михайлов

    Водещи специалисти:

    Д-р Благовеста Георгиева Пенчева – асистент – Зам. началник ОКМЛ

    Д-р Юлия Симеонова Кавръкова – н.с. І степен

    Проф. Атанас Киряков Киряков – ст. н.с. І степен

    Янка Иванова Димова – химик - н.с. І степен

    Д-р Роза Савова Иванова

    Д-р Али Ахмед Бедран

    Д-р Валерий Ангелов Ничевски

    Д-р Ивка Кръстинова Лепоева

    Огнянка Йорданова Филева – биолог

    Венета Стоянова Никова – биолог

    Тодора Стоянова Чохаджиева – химик

    Румяна Богданова Михайлова – химик

    Лиляна Аспарухова Делева – химик

    Телефони:

    Регистратура: 02/ 943 22 45, 02/ 043 25 77

     

    Клиника по имунохематология

    Диагностично – лечебни възможности:

     

    • Кръвна група АВО/ Rh(D) по кръстосан метод
    • Други кръвногрупови антигени ( извън АВО/ Rh(D)) – антигенен профил
    • Търсене идентификация и титър на антиеритроцитни антитела (анти- и ало-)
    • Директен и диференциран Кумбс
    • Елуция
    • Диагностика на Rh, АВО и друга несъвместимост при бременни
    • Диагностика на хемолитична болест на новороденото (ХБН)
    • Диагностика на Студовоаглутининова болест
    • Диагностика на антимедикаментозни антитела
    • Диагностика на двуфазни хемолизини на Donath – Landsteiner
    • Изследване на секреторство
    • Тестове за съвместимост
    • Набавяне, подбор и експедиране на кръвни продукти – компонентна терапия. Всяка единица еритроцитен концентрат или цяла кръв се експедират след тест за съвместимост.

    Диагностиката се извършва с гел-тест и епруветъчни тестове

    Началник лаборатория – Д-р Александрина Милтенова

    Водещи специалисти:

    ст. н.с. І І степен Д-р Божана Вълчева

    н.с. І степен Д-р Живка Сиракова

    Телефони:

    02/ 943 22 96 – лаборатория и експедиция

    02/ 943 23 96 – лекарски кабинет

     

     

     

     

     

     

    Контакти

    • Адрес: Университетски Клиничен център по спешна медицина 1527 София ул. “Бяло море “ № 8 тел: +35929432584; +35929432297
    hero image

    Cookies are small text files that act as a short-term memory for the web. A site can easily remember bits of information between visits or pages as the cookies are stored in the user's browser. Check our Privacy Policy