• Български език
  • English
  • За Катедра

    За Катедра

    За нас

     

    Катедрата по професионални болести е основна и единствена структура за съвременно обучение, диагностика и лечение на професионалните заболявания в Медицинския университет – София на студенти по медицина, стажант-лекари, специализанти и докторанти, ръководи и осъществява националната здравна политика в тази област. Ежегодно в катедрата се обучават студенти и стажант- лекари по медицина с преподаване на български и английски език.

    Катедрата разполага с висококвалифицирани лекари, водещи специалисти в областта на професионалните болести с богат практически опит в диагностиката, лечението и експертизата. Има отлична материална база за обучение на студенти и специализанти: стационар с 30 легла, съвременна диагностична апаратура, възможност за практически демонстрации на болни, библиотечен фонд.

    Ежедневно се извършва диагностична, лечебна, научна и експертна дейност.

    Преподавателите участват активно в изготвяне на законови и подзаконови нормативни актове на МЗ, МТСП, НОИ и други. Разработват се и научно-практически проекти в различни области на професионалните болести. В периода 2010 – 2020 г. са осъществени над 20 проекта по линия на Фонд “Условия на труд” към МТСП, свързани с професионалните болести в различни браншове и области в страната.

     

    История

     

    Първото отделение по професионални заболявания е създадено през 1943 г. с 20 легла към Работническа болница ”Царица Йоанна”. Негов ръководител от 1943 до 1973 г. е проф. д-р Христо Хаджиолов, написал и първия учебник - "Основен курс по трудови болести и отравяния, разпространение, болестни картини, лекуване и предпазване" (1946 г.). През 1950 г. отделението по професионални заболявания се преименува на Клиника и преминава от Катедрата по социална хигиена към Катедрата по хигиена, базирайки се във Вътрешната клиника при ВМИ-София. През 1959 г. се издава нов учебник - Професионални болести на Хр. Хаджиолов.

    През 1950 г. се формира Секция по професионални заболявания към Републикански научно-изследователски институт по хигиена на труда и професионални заболяванияСекцията разполага с 30 легла със завеждащ проф. д-р Цв. Алексиева. Основни задачи на секцията са проучване на въздействието на факторите на работната среда върху работниците, разработени са методики за определяне на токсични вещества, провеждани са комплексни медицински и клинико-лабораторни изследвания.

    През 1960 г. стационарните легла са увеличени и преместени териториално в 2 бази - в Първа работническа болница и ИСУЛ. В Първа работническа болница са неврологично и токсикологично отделение с ръководител проф. Алексиева. За първи път в страната са създадени невровегетологична лаборатория за изследвания на невровегетативните нарушения при професионална патология, кабинет по електроенцефалография, специализирана лаборатория за токсико-химични изследвания.

    В ИСУЛ през 1961 г. клиниката е преименувана в Клиника по силикоза с Център за борба със силикозата с ръководител доц. д-р Христо Цолов. Разкрити са бронхологичен кабинет, микробиологична лаборатория, кабинет по физиотерапия на силикозно болните. Създадена е обща клинико-диагностична лаборатория с ръководител проф. д-р Добрин Чаръкчиев. Основен приортет на Клиниката по силикоза е диагностика и лечение на силикоза, направена е топографска карта на силикозоопасните обекти, описани са ренгенологичните и функционалните особености на силикозата в различните обекти ( Хр. Цолов, Т. Бурилков). Научните постижения в този раздел на профпатологията са използвани в много правителствени законопроекти. За първи път е диагностицирана азбестоза в корабостроенето, пещо и енергоремонта (Т. Бурилков), разработени са диагностични критерии за клиничните форми на заболяването, внедрени са нови методи (ехографска диагностика на плевралните плаки), критерии за диагностика на екзогенните алергични алвеолити и прахови бронхити. През 1969 г. е създаден първият алергологичен кабинет по професионални болести от доц. д-р Мария Демирова, дм.

    С указ № 0-39/04.07.1977 г. на МЗ Клиниката по професионални заболявания /КПЗ /е обединена териториално и са разкрити 170 легла в новопостроената специално за нея сграда, намираща се на бул. “Акад. Ив. Гешов“ № 15. КПЗ е секция към Научния институт по хигиена и професионални заболявания (НИХПЗ), структура на МФ - МУ- София. В КПЗ функционират 4 клиники: Клиника по професионални белодробни болести с 50 легла с ръководител доц. д-р Хр. Цолов, дм; Клиника по хронични професионални интоксикации с 25 легла с завеждащ доц. д-р Р. Страшимирова, Клиника по професионални нервни болести и заболявания на опорно-двигателния апарат с 52 легла и началник доц. д-р К. Пернов и Клиника по УНГ и отоневрология с 25 легла ръководена от проф. д-р Ат. Кехайов, дмн. Към КПЗ е разкрито и специализирано отделение за лабораторна диагностика на професионалните болести с ръководител проф. д-р Д. Чаръкчиев, дмн, състоящо се от 3 лаборатории: токсикологична, биохимична и хематологична. В Секцията работят 22 научно преподавателски кадри. От 1977 г. до 1986 г. Завеждащ Секция с клиники е проф. д-р Алексиева, която има изключителни заслуги за утвърждаването и развитието на профпатологията у нас. През следващите години последователно ръководители на КПЗ са проф. д-р Ат. Кехайов, дмн (1986-1989 г.); проф. д-р Й. Хаджиева, дмн (1990-1994 г.); проф. д-р В. Боснев, дмн (1994-1996 г.); доц. д-р М. Демирова, дм (1996-2002 г.); проф. д–р Е. Петрова, дмн (2002 – 2010 г.), и проф. д-р Т. Кунева,дм (от 2010 г. и понастоящем).

    Следващите 30 години са изключително успешни за преподавателите в катедрата. Разработват се редица нови направления (професионални очни, кожни, гинекологични и др ), въвежда се спектър от диагностични методи /капиляроскопия, лазерна доплерова флоуметрия, инфрачервена, течнокристална и термисторна термография, ЕНМГ, ЕМГ/. За обмяна на опит и специализация в неврологично отделение на КПЗ са гостували колеги от Русия, Япония, Куба, Полша, САЩ, Италия, с които се разработват съвместни научни проекти (проф. д-р В. Боснев, проф. д-р Зл. Стойнева). Уточнена е клиничната характеристика, компютър-томографските промени и динамиката на късната силикоза (проф. д-р Е. Петрова). Чрез епидемиологични, клинични и експериментални наблюдения са изяснени редица патогенетични механизми, особености в протичането на хроничните интоксикации, разработени са критерии за диагностика на професионалните интоксикации с тежки метали, органични разтворители, пестициди и др, съвременни антидотни схеми на лечение с CaNa2EDTA, Cuprenil, Dimercaprol; внедрени са биомаркери за експозиция и ефект при интоксикациии, атомноабсорбционни методи за определяне на тежки метали в биологични течности (проф. д-р Т. Кунева, доц. д-р В. Петкова, проф.д-р Й. Хаджиева, доц. С. Павлова)

    В този период в областта на профпатологията са разработени и защитени над 40 дисертации, внедрени в практиката са над 10 методични указания на МЗ, допринесли за разрешаване на редица важни в научен и приложен аспект въпроси, подобрява се диагностиката и експертизата на професионалните увреждания.

    Ежегодно се обучават студенти по медицина, стоматология, фармация, стажант лекари, специализанти по професионални болести, трудова медицина, вътрешни болести, неврология, обща медицина. Наши хабилитирани лица са били ръководители на чуждестранни докторанти от Франция и Виетнам (доц. Демирова, проф. Хаджиева).

    От 1992 г. Катедрата по хигиена и КПЗ са общо структурно звено в новосъздадената ДУБ “Св. Ив. Рилски” към МУ- София. От 1996 г. Клиниката по професионални болести се обособява като самостоятелен Център по професионални болести (ЦПБ) към Медицински факултет при Медицински университет - София. Последователно ръководители на ЦПБ са доц. д-р М. Демирова (1996-1999 г.); доц. д-р А. Савов, дм (2000-2004 г.), проф. д-р Т. Кунева, дм (от 2004 г. и понастоящем). През 2000 г. с преобразуването на ДУБ в УМБАЛ “ Св. Ив. Рилски “ ЕАД броят на леглата са редуцирани на 40, а от 2015 г. на 30. 

    От 2019 г. Центърът по професионални болести е преименуван в Катедра по професионални болести. 

     

    Структура

     

    Катедрата по професионални болести е част от структурата на Медицинския факултет на МУ - София. Същевременно легловият фонд на катедрата се намира на базата на УМБАЛ “Св. Ив. Рилски“ и функционира с 30 легла като Клиника по професионални заболявания. Преподавателите са на основен трудов договор в УМБАЛ “Св. Ив. Рилски“ и на допълнителен трудов договор към Медицински факултет при МУ - София.

    Катедрата и Клиниката по професионални болести разполагат с висококвалифицирани лекари, водещи специалисти в областта на професионалните болести с богат практически опит в диагностиката, лечението и експертизата. Има отлична материална база за обучение на студенти и специализанти, съвременна диагностична апаратура, възможност за практически демонстрации на болни, библиотечен фонд.

    Ежедневно се извършва диагностична, лечебна, научна и експертна дейност. Разработват се и научно-практически проекти в различни области на професионалните болести.

     

    Фотогалерия

     

     

     

     

     

     

    Контакти

    • Адрес: Университетска катедра по професионални болести София 1431 бул. “ Акад. Ив. Гешов “ № 15 тел. +35928528372
    hero image

    Cookies are small text files that act as a short-term memory for the web. A site can easily remember bits of information between visits or pages as the cookies are stored in the user's browser. Check our Privacy Policy