• Български език
  • English
  • За Катедра

    За Катедра

    История

     

     КНМЛМО е създадена през 1992 г. и към 2018 г. обхваща следните звена:

    • Клиника по нуклеарна медицина към УМБАЛ "Александровска", с началник доц. д-р Валерия Хаджийска, дм;
    • Клиника по лъчелечение към УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", с началник проф. д-р Л. Гочева, дм, дмн, която обхваща две отделения – Отделение по лъчелечение и метаболитна брахитерапия и Отделение по медицинска онкология,;
    • Отделение по нуклеарна медицина към УМБАЛ "Св. И. Рилски", с началник гл. ас. д-р Й. Палашев;
    • Отделение по нуклеарна медицина към УМБАЛ ”Св. Наум”, с началник доц. д-р Н. Млъчков, дм.

     

    Лъчетерапевтичната дейност има дълбока традиция още от 1914 г. в Рентгеновия институт, Александровска болница от създателя на радиологията в България проф. А. Сахатчиев и на Катедрата по рентгенология и радиология през 1951 г. от основателя на ИСУЛ проф. Г. Тенчов.

    В многогодишната й история могат да се прочетат имената на родоначалниците на лъчелечението /ЛЛ/ в България и техните ученици – проф. Б. Бърлиев, проф. А. Николаев, проф. Г. Митров, проф. П. Пенчев, проф. М. Димитров, проф. В. Михайлов, д-р Харбов, доц. Й. Ангелова, проф. Д. Добрев, проф. Й. Тодоров, доц. Ц. Русева, проф. Т.  Хаджиева, проф. Л. Гочева и др.

    През 70-те години на миналия век проф. Д. Добрев и доц. Ц. Русева поставят началото на комплексното лъче-химиолечение на злокачествените новообразувания у децата. В края на 90-те години проф. Й. Тодоров обединява отделенията по лъчетерапия и химиотерапия в единна структура.

    Нуклеарната медицина навлиза у нас със създадените едновременно  през 1958 г. Радиоизотопни лаборатории към Катедрата по рентгенология и радиология на МИ-София, ръководена от проф. Ив. Ушев и Катедрата по рентгенология и радиология на ИСУЛ, ръководена от проф. Я. Канети.

    Впоследствие приложението на радиофармацевтиците за терапия и сцинтиграфска функционална диагноза на всички органи се развива от техните приемници проф. Б. Бърлиев, проф. П. Николов, проф. Ст. Миланов, проф. Е. Шейретова, проф. Ст. Султанов, проф. Хр. Млъчков, доц. Н. Милев, доц. П. Триндев, проф. Н. Пешев, проф. И. Костадинова, проф. Д. Минчев, доц. М. Гарчева, доц. Т. Петров и доц. В. Хаджийска.

    През 1974 г. доц. П. Добрев обособява сектор по химиотерапия (ХТ), който впоследствие прераства в отделение и така се слага началото на съвременното химиолъчелечение у нас с водещи експерти и организатори на МО като  доц. Л. Маринов, доц. Тони Дончев, доц. В. Цекова.

    В КНМЛМО работят специалисти по медицинска радиология, нуклеарна медицина, лъчелечение, медицинска онкология, медицинска физика. Те са членове на Българската асоциация по радиология, на Европейската и Американската асоциация по нуклеарна медицина, лъчелечение (ЕАNМ, ЕSTRO, ASTRO), както и на най-престижните групи за клинични проучвания на злокачествените тумори – ЕОР- ТG, BCIPG, CEEOG, CECOG.

     

    Дейност

     

    Преподавателите от КНМЛМО обучават по НМ, ЛЛ и МО студентите медици и стоматолози, специализанти и са ръководители на докторанти. Те организират и провеждат основните курсове за специалност и тези по следдипломното обучение, като сформират и съответните Държавни изпитни комисии. Издават учебници за студенти и специализанти, включително и на английски език.

    Участват като консултанти в международни проекти, организирани по линия на Световната здравна организация (СЗО), ФАР и Международната агенция за атомна енергия (МАГАТЕ).

    Те са инициатори и основни автори на Национални програми по НМ и модернизация на ЛЛ, на Националните стандарти по ЛЛ и НМ, изработват съвременните национални образователни програми.

    Заедно с известни експерти от Европа, специалисти от отделенията по ЛЛ и МО са лектори по съответните дисциплини в Европейското училище по Онкология, организирано от Федерацията на раковите дружества в Европа.

     

    Клиниката по нуклеарна медицина (КНМ) в УМБАЛ „Александровска”  е най-голямата в страната по отношение на апаратура, кадри и брой прилагани диагностични методи, в която се провежда целият набор от диагностични и терапевтични методи с радиофармацевтици.

    В клиниката се прилагат около 50 нуклеарномедицински метода за ранна функционална диагноза на заболяванията на костите, бъбреците, сърцето, белите дробове, щитовидната жлеза, гастроинтестиналния тракт, мозъка.

    Прилагат се и следните терапевтични методи: лечение със 131-йод на пациенти с хипертироидни състояния и лечение с 89-стронций при болков синдром от костни метастази.

    КНМ е първата в нашата страна, а също и за някои страни от региона, в която е въведена мултимодалната образна диагностика – сцинтиграфска томография, съчетана с компютърна томография (СПЕКТ/ КТ). С нея може точно да бъде локализирана патологично променената органна функция. Основните клинични приложения на новата хибридна диагностика СПЕКТ/ КТ са в областта на кардиологията, онкологията, ортопедията, като все повече се разширява наборът от заболявания в други области на медицината на щитовидната и паращитовидните жлези, мозъка (специално за локализацията на епилептичните огнища), фрактурите, диференцирането на дегенеративните промени от метастазите, визуализиране на възпалителни процеси и напоследък за целите на ЛЛ при радиологичното планиране, основано на визуализиране на метаболитноактивното злокачествено новообразувание.

    В началото на 2010 г. е инсталиран втори уникален апарат за мултимодална образна диагностика–позитронна емисионна томография, съчетана с компютърна томография – (ПЕТ/ КТ). С него е възможно да се визуализира в ранна фаза патологично променения метаболизъм на органите чрез молекулярно изображение. Това е най-бързо развиващия се образен метод от световен мащаб с приложение предимно в онкологията, кардиологията и неврологията.

    От месец октомври 2015 г. УМБАЛ „Александровска” в София вече разполага с Циклотронен комплекс за производство на радиофармацевтици за нуждите не само на новия ПЕТ/ КТ център, но и за снабдяване на други настоящи и бъдещи центрове в нашата страна.

    Близка перспектива за развитието на КНМ е разширяване на набора от диагностични процедури и използване на нови радиофармацевтици, включително нови позитронни емитери като 18F-choline и 14C-methionine, съответно за стадиране и проследяване ефекта от лечение на карцином на простатната жлеза и мозъка.

    Отделението по нуклеарна медицина към УМБАЛ "Св. И. Рилски" е с 35 - годишен опит в прилагането на диагностични и терапевтични методи в клиничната практика.

    От 05.11.2012 г. е оборудвано и реновирано по европейски стандарт по проект на програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика“ със съвременна апаратура – СПЕКТ/ КТ-DISCOVERY NM/CT 670 на фирма GE. Апаратът DISCOVERY NM/CT 670 е представител на най-новото поколение хибридни апарати, комбиниращи нуклеарно-медицински изследвания с компютъртомографски образи. Въвеждането на EVOLUTION технология  дава възможности за редуциране на времето и индикаторната активност на радиофармацевтика до 50% при най-често прилаганите методики и по този начин намаляване на лъчевото натоварване без компромис в качеството на образа. Значително по-краткият период за скениране е от значение за подобряване качеството на образите, чрез намаляване възможността за движение на пациента /деца, тежко болни с изявена болкова симптоматика/.

    СПЕКТ/КТ хибридните изследвания се прилагат за доказване на метастатично ангажиране на скелета от първични злокачествени новообразувания в областта на млечната жлеза, простата, белите дробове; за диагностика, стадиране и постоперативен контрол по отношение на първичната локализация и метастатичното засягане от диферинцирани тумори на щитовидната жлеза; за диагностика, стадиране, следоперативен контрол и терапия на адренални тумори, изхождащи от симпатиковата и парасимпатиковата нервна система/ феохромоцитом, параганглиом, невробластом и ганглионевробластом/, на невроендокринни тумори; за следоперативна диагностика на тумори в областта на централната нервна система; за диагностика на простатен карцином; за предоперативна диагностика на паратиреоидните аденоми и хиперплазия при вторичен хиперпаратиреоидизъм; за изследване на миокардна перфузия.

    В Отделението по нуклеарна медицина към УМБАЛ ”Св. Наум” се извършва радиоизотопна диагностика със СПЕКТ гама камера.

    Провеждат се нуклеарномедицински изследвания на мозъка при паркинсонизъм, на скелетната, отделителна, ендокринна, сърдечно-съдова системи /костна сцинтиграфия, белодробна сцинтиграфия, сцинтиграфия на щитовидна жлеза, сцинтиграфия на бъбреци/.

    Клиниката по лъчелечение (КЛ) към УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" води началото си от най-старата Радиологична клиника в РБългария. Тя е профилирана в лечението на злокачествени новообразувания, както при възрастни пациенти, така и при онкохематологични заболявания в детската възраст.

    Клиниката предлага възможности за терапия и на редица нетуморни заболявания.

    Рутинно се прилагат самостоятелно ЛЛ или ЛЛ като част от комплексното лечение на злокачествените новообразувания, включващо пред- и следоперативно ЛЛ и съчетана лъче-химиотерапия. 

    КЛ е основният радиотерапевтичен център в България, провеждащ рутинно всички голямополеви лъчетерапевтични техники, намиращи приложение при лечение на редица авансирали злокачествени новообразувания.

    От 2000 г. под ръководството на проф. Л. Гочева клиниката се утвърждава като единственият радиотерапевтичен център в България, провеждащ рутинно целотелесно облъчване като основен кондициониращ режим за целите на алогенната и автоложната костно-мозъчна трансплантация. Колаборацията й в областта на костно-мозъчната трансплантология с водещи университетски структури като СБАЛ на деца с онкохематологични заболявания /вече в структурата на УМБАЛ”Царица Йоанна – ИСУЛ”/ и СБАЛ на хематологични заболявания е отлична.

    По линия на успешно завършен проект за  техническо сътрудничество между УМБАЛ ”Царица Йоанна – ИСУЛ”, КЛ и Международната Агенция за Атомна Енергия  /МААЕ/ BUL/6/008 – „Рутинно прилагане на високо - специализирано целотелесно облъчване преди трансплантация на костен мозък”, е инсталиран единствения в страната съвременен облъчвател на кръвни продукти с опция за облъчване до 80 – 100 сакчета с биопродукти дневно.

    Чрез облъчвателя клиниката предлага облъчване на кръвни продукти, което е от основно значение при налагащи се трансфузии при имунокомпрометирани пациенти, между които пациенти, подложени на трансплантации на органи, в неонатологията и при пациенти нуждаещи се от множествотрансфузии и редица други.

    По линия на успешно завършен проект  за техническо сътрудничество между УМБАЛ ”Царица Йоанна – ИСУЛ, КЛ и Международната Агенция за Атомна Енергия  /МААЕ/ е доставена специална маса :

    • за провеждане на рутинно целотелесно облъчване като основен кондициониращ режим за целите на алогенната и автоложната костно-мозъчна трансплантация
    • за облъчване на цял костен мозък при животозастрашаващи хематологични заболявания.

    В КЛ се приемат пациенти със злокачествени новообразувания на млечната жлеза, на женските и мъжките гениталии, между които на шийката и тялото (ендометриума) на матката, семиноми, на туморите на глава и шия, включващи такива на фаринкса, ларинкса и устната кухина, на правото черво, урогениталната система у мъжа и др.

    Клиниката е профилирана в лечение на тумори на щитовидната жлеза чрез облъчване или чрез радиоактивен йод. В КЛ има специално оборудван апартамент с три активни легла за настаняване и лечение на пациенти, подлежащи на метаболитна брахитерапия.

    Обект на третиране са ендокринната офталмопатия, както и някои редки тумори.

    В потвърждение на възможностите на комплексното лечение в КЛ се извършва рутинно предоперативно ЛЛ при пациенти със злокачествени новообразувания на ректума и шийката на матката и някои други солидни тумори.

    В КЛ се провежда и най-съвременната лечебна стратегия чрез съчетана лъче-химиотерапия за запазване на целия или на част от болния орган – при тумори на ларинкса, фаринкса, устната кухина, пикочния мехур, правото черво, млечната жлеза.

    В клиниката се лекуват редица ставно-дегенеративни заболявания (шипове, артрози, тендовагинити, плексити, деформации на пръстите), хронични възпалителни процеси (панарициум, циреи, онкологични възпаления, диабетно стъпало, локално следоперативно възпаление, хронични очни възпаления и много др.).

    На 11.11.2010 г. В УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ се открива обновеният комплексен лъчелечебен център с последно поколение високотехнологичен линеен ускорител Varian Clinac iX и виртуален компютърен томограф за планиране на лъчелечението, без аналог в Източна Европа.

    През февруари 2013 г. екипът на КЛ под ръководството на проф. Л. Гочева проведе за първи път в българската радиотерапевтична практика най-модерното лъчелечение в света, ротационното обемно модулирано по  интензитет лъчелечение, т.н. RapidArc технология, лицензирана едва през 2010 г. RapidArc технологията обединява четири фактори – осигуряване на качествено ЛЛ, при намалено време на облъчване, с подобрени терапевтични резултати и добро качество на живот.

    Овладявайки тази технология КЛ в ИСУЛ става първа в Югоизточна Европа и влиза в „топ 50” на лъчетерапевтичните центрове в Европа.

    Закупеният през 2015 г. по Проект по Бюджетна лининя BG161PO001/1.1-08/2010 на ОПРР - „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации”,  втори линеен ускорител Varian Clinac, Model: TrueBeam е от най-висок клас, с необходимото оборудване за провеждане на всички съвременни лъчетерапевтични техники, включително и стереотактично ЛЛ и радиохирургия.   

    От месец март 2016 г. в КЛ се прилага за първи път в българската лъчетерапевтина практика, техника за задържане на дишането в дълбок инспириум (ЗДДИ) при облъчване на пациенти с карцином на лявата млечна жлеза. Тази техника позволява значително да се намали средната доза в сърцето, а от там и късните сърдечни усложнения.

    От 2015 г. КЛ притежава уредба за интраоперативно лъчелечение INTRABEAM, Carl Zeiss, Yena, Германия, ситуирана в операционна зала на Клиника по коремна хирургия.

    Уредбата  за интраоперативно лъчелечение INTRABEAM е иновационна система, използваща нискоенергетично рентгеново лъчение /до 50 kV, 40 µA/ за непосредствено облъчване по време на операция на злокачествени новообразувания, ложе на същите и прилежащите им зони на разпространение. Предназначен е за облъчване на различни локализации на злокачествените новообразувания с висока лечебна доза, с голяма биологическа ефективност, при максимално щадене на околните здрави тъкани.

    Първата такава операция с приложено интраоперативно лъчелечение при карцином на млечната жлеза в страната е проведена в УМБАЛ ”Царица Йоанна – ИСУЛ” през месец декември 2015 г. и вече са облъчени над 40 пациентки.

    Основната цел на КЛ към УМБАЛ ”Царица Йоанна – ИСУЛ” е  разширяване възможностите на лъчетерапевтичната практика в РБългария, чрез осигуряване на рутинното приложение на всички съвременни лъчетерапевтични техники. Внедряването на интраоперативното лъчелечение с  INTRABEAM и при други индикации е  с  цел грижа за онкоболните и повишаване качеството им на живот.

    Интраоперативното лъчелечение при вертебропластика на метастази в гръбначния стълб намалява дискомфорта на пациента и възстановява мобилността му.  В тази насока на 8 и 9 март 2017 г.,отново за първи път в РБългария, с участието на д-р Матиас Бенкер, водещ специалист в планирането на интраоперативно  лъчелечение от Carl Zeiss, бе извършена такава операция, последвана от интраоперативно ЛЛ.

    Колективът на клиниката, включващ лекари, физици, рентгенови лаборанти и технически персонал овладява последователно най-съвременните модерни лъчетерапевтични техники, обект на 60-годишен международен лъчетерапевтичен опит, при лечение на солидни тумори като ЛЛ с модулиран интензитет, обемно модулирано ЛЛ, ЛЛ  на движеща се мишена, както и самостоятелно облъчване на костен мозък при животозастрашаващи хематологични заболявания.

    КЛ има участие в две международни проучвания на лекарствени средства:

    • за приложение на локален анестетик гел като противоболково средство
    • за приложение на инхибитор на васкуларния растежен фактор при рака на щитовидната жлеза.

     

    Лабораторията по клинична дозиметрия и радиационна защита, като част от КЛ развива дейността си в няколко направления:

    • Обезпечаване на клиничната и лъчезащитната дозиметрия в ежедневната практика на ЛЛ
    • Контрол на качеството на лъчелечебната дейност – апаратура и методология
    • Разработване на нови методи и внедряване в практиката на прилагани в света методи за ЛЛ заедно с лекарския екип.
    • Ведомствена / от 1974 г./ и държавна / от 1977 г./ метрологична проверка на дозиметрите за гама и рентгеново лъчение.

    Особен интерес представляват дозиметричните проучвания за внедряване на новите техники и тяхната дозиметрична верификация чрез измервания на фантом и “in vivo”, както и техниката на облъчване на целия костен мозък с модулирано по обем  ротационно лъчелечение, предхождаща костно-мозъчна трансплантация.

    КЛ е първата в страната, която провежда лъчетерапевтично планиране на базата на проведена ПЕТ/КТ, установяваща метоболитно активни злокачествени новообразувания. 

    Изграденият диагностично-лечебен комплекс с национално значение, разполагащ с най-съвременна лъчетерапевтична апаратура, ПЕТ/КТ и циклотрон,  дават възможност за осигуряване на т.н. „затворен цикъл” при лечение на злокачествени заболявания. Това е първият пример в страната за комплексен и цялостен подход към тази, така специфична и изискваща особено отношение и грижи област на медицината.

    Отделението по медицинска онкология (ОМО) е в състава на обединената КЛ. От 1983 г.  тя е определена за база за апробиране на новорегистрираните в България цитостатици и нови цитостатични комбинации, след което се въвеждат в рутинната практика на отделенията по медицинска онкология в цялата страна. От 1993 г. клиниката е включена в изпълнението на международни мултицентрични клинични проучвания, чийто брой ежегодно се увеличава.

    Дейността на ОМО е свързана с :

    • разширено приложение на ХТ – освен при авансиралите тумори, а също и като предоперативна подготовка при пациенти с рак на млечната жлеза, пикочния мехур, яйчниците и др.
    • следоперативно провеждане на ХТ при радикално оперирани пациенти с ранен рак на млечната жлеза и дебелото черво, което доведе до увеличаване на излекуваните случаи до 25 %.
    • прилагане на нови мощни противотуморни лекарства, при което тумори, считани като резистентни, преминаха  към групата на относително чувствителни към лечението, каквито са рака на белия дроб и правото черво.
    • Прилагане на съчетано лъче-химиолечение, като един нов подход към резистентните тумори.

     

    Структура

    КНМЛМО е създаден през 1992 г. и към 2018 г. обхваща следните звена:

    • Клиника по нуклеарна медицина към УМБАЛ "Александровска", с началник доц. д-р Валерия Хаджийска, дм;
    • Клиника по лъчелечение към УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", с началник проф. д-р Л. Гочева, дм, дмн, която обхваща две отделения – Отделение по лъчелечение и метаболитна брахитерапия и Отделение по медицинска онкология;
    • Отделение по нуклеарна медицина към УМБАЛ "Св.И.Рилски", с началник гл. ас. д-р Й. Палашев;
    • Отделение по нуклеарна медицина към УМБАЛ ”Св.Наум”, с началник доц. д-р Н. Млъчков, дм.

     

    Фотогалерия

     

    100 ГОДИНИ МУ - СОФИЯ

     

    Първи ред от ляво на дясно:

     

    Ас. Радка Кирчева Младенова; Д-р Петя Йорданова Баликова; Д-р Грета Цекова Канарева; Доц. д-р.Васка Христева Василева, дм; гл. Ас катя Апостолова Иванова – физик; Проф. Лилия Бориславова Гочева, дм, дмн; Доц. Валерия Христова Хаджийска; д-р Стефани Ивова Иванова; Доц. Тошко Златев Петров; Ас. Катя Манолова Сергиева – физик;

     

    Втори ред от ляво на дясно:

     

    Д-р Владимир Георгиев Канарев; Д-р Адриана Андреева Андреева; Ас. д-р Илия Руменов Габровски; Д-р Марчела Димчева Колева; Гл. ас. д-р Кирил Благоев Младенов;

    Ас. д-р Захари Иванов Захариев; . Д-р Десислава Тодорова Стоева; Д-р Митко Георгиев Ценов; Ас. д-р Надя Георгиева Накова

     

    Линеен ускорител Varian Clinac iX 

    Доц. д-р Васка Василева, дм; Константин Паенов – физик

     

    Командно помещение на линеен ускорител Varian TRuebeam STx .  Цветан Златанов – рентгенов лаборант.

     

    Система за интраоперативно лъчелечение  INTRABEAM Carl Zeiss, Yena; Спаска Ковачева – физик; ас. д-р Илия Габровски.

     

     

    Cookies are small text files that act as a short-term memory for the web. A site can easily remember bits of information between visits or pages as the cookies are stored in the user's browser. Check our Privacy Policy