• Български език
  • English
  • За Катедра

    За Катедра

    История

     

    Катедрата по клинична имунология е най-младата структура на Медицински Факултет, Медицински Университет, София основана през февруари, 2019г. Нейното създаване е тясно свързано с историческото развитие на имунологията в България в различните й аспекти – лабораторно-диагностичен, клиничен, научно-изследователски, преподавателски и e съществен успех за напредъка и утвърждаването на клиничната имунология у нас.

    Възникнала като наука преди почти два века имунологията привлече вниманието на широката медицинска общност с експанзията на диагностични процедури, позволяващи разбиране на механизмите и подобряване на диагностиката, мониторирането, лечението и контролирането на редица болести. Клиничната имунология в края на ХХ и началото на XXI век е един от най-бързо развиващите се клонове на медицината. Причина за това са големите открития в областта на имуногенетиката, молекулярната биология, фармакологията и други науки, съпътствали нейното развитие през последните десетилетия. Благодарение на това клиничната имунология вече е тясно свързана с редица клинични дисциплини като ревматология, педиатрия, нефрология, гастроентерология, ендокринология, алергология, гинекология, онкология, хематология, неврология, пулмология и други. В този смисъл тя е интердисциплинарна медицинска специалност, изучаваща имунопатогенезата, диагнозата и лечението на множество заболявания, които са обект на описаните медицински науки, като автоимунни болести, имунни дефицити, туморни и репродуктивни нарушения, инфекциозни болести и други патологии. Особено важно е да се подчертае, че терапията на голяма част от тези заболявания е свързана с прилагането на иновативни методи за лечение от последно поколение, основани именно на повлияването на имунната система. Ролята на клиничната имунология силно нараства и поради факта, че в световен мащаб през последните десетилетия се увеличава непрекъснато броя на имуно-обусловените заболявания и постепенно те стават наред със сърдечно-съдовите и онкологичните проблеми, една от съществените причини за заболеваемост и смъртност. Безспорно е мястото на клиничната имунология при трансплантацията на органи, тъкани и клетки, особено в светлината на съвременните ни познания за клетъчните и молекулни механизми на алоимунен отговор и толеранс, възможностите на новите високотехнологични методи за оценка на тъканна съвместимост и на след-трансплантационен мониторинг, както и на  прилагането на съвременните имуносупресивни медикаменти.               

    Нарастващото значение на имунологията за клиничната медицина доведе до формирането на специализирано обучение по имунология. Централно място в историята на преподаването по имунология у нас е въвеждането на задължителна учебна дисциплина „Клинична имунология” в Медицински Факултет, МУ, София за студенти по медицина пети курс и утвърждаването на основна медицинска специалност „Имунология” през 1994 г. (ДВ, бр.50/21.06.1994, Наредба 11/06.06.1994). До тогава медиците са обучавани по дисциплината под формата на лекции в курсове за придобиване на други специалности.  През 2005 г. са обособени две специалности – „Клинична имунология” за лекари и „Лабораторна имунология” за специалисти с висше немедицинско образование.  От 1992 г. преподаването по клинична имунология в Медицински Факултет, МУ, София се осъществява в Катедрата по клинична лаборатория и клинична имунология, създадена от обединяването на Катедрата по клинична лаборатория и звената по имунология в Александровска болница и държавна институтска болница "Св. Иван Рилски", София. В състава на новосъздадената Катедра по клинична лаборатория и клинична имунология бяха включени едни от първите учебни бази в страната за обучение по имунология,  в които през годините се създават висококвалифицирани водещи научно-преподавателски кадри и специалисти по клинична и лабораторна имунология.

    Историята на медицинската специалност „Клинична имунология” и на имунологичните структури и специалисти, поставили началото на университетско преподаване по клинична имунология в МУ-София, са описани подробно в годишниците (2008г.и 2016г.) и страницата на Българската Асоциация по клинична имунология (https://www.aci-bg.org/), както и в Алманах 100 години МФ, МУ-София, 2017г. Някои от по-съществените данни в исторически аспект, които са предпоставка за съвременното обучение на студенти и специализанти са:

     

    • Разширяване на обхвата на клинико-диагностични и научно-практически дейности на звената по клинична имунология, благодарение на опита на проф. И.Алтънкова, проф. М.Балева, проф.Е. Наумова, проф. Г.Стефанова, проф.Й.Стоичков.
    • Въвеждане в рутинната имунологична практика на най-новите методологични и технологични достижения, като флоуцитометрични, флуориметрични, молекулярно-биологични (RT-PCR, SBT, NGS и др.) технологии, автоматизирани системи за имуноензимен анализ, автоматизирано изолиране на хемопоетични стволови клетки и редица други, където значителна заслуга имат преподавателите Проф.Д.Кюркчиев, проф.М.Иванова, проф.А.Михайлова, доц.Сн.Михайлова доц. Е.Иванова-Тодорова, ас. д-р Петя Янкова, ас.д-р Спаска Лесичкова, , ас. Цветелин Луканов, х.ас. д-р Невена Гешева.
    • Обединяване на структури и създаване на първата в страната Клиника по клинична имунология с леглова база по инициатива и под ръководството на проф.Е.Наумова, с което в допълнение на лабораторно-диагностичната, започва и се разширява лечебно-профилактичната дейност по клинична имунология;
    • Разработване на програми за обучение, хармонизирани с европейските програми;
    • Разнородна и интензивна учебна дейност по имунология включваща: обучение на студенти по медицина от V курс; основен курс по клинична имунология, тематични курсове за специализанти по клинична и лабораторна имунология, за общопрактикуващи лекари, педиатри, гастроентеролози, онколози, молекулярни биолози и др.; индивидуално обучение по клинична имунология, молекулярна биология, туморна имунология, трансплантационна имунология на специалисти от страната и чужбина; участие на преподавателите в курсове за СДО по вътрешни болести, педиатрия, нефрология, урология, неврология, очни болести и други; обучение на специализанти и редовни докторанти;
    • Следдипломната подготовка е важен раздел от обучението по имунология. Разработени и утвърдени от МЗ и периодично актуализирани са програмите за СДО по „Клинична имунология” и „Лабораторна имунология”, в разработването на които активно участват проф. Наумова, проф. Балева, проф. И. Алтънкова и проф. А.Михайлова.
    • Разработени и акредирани са докторски програми по имунология в професионални направления „Медицина” и „Биологически науки”, съществен принос за което имат проф. И. Алтънкова, проф. Е.Наумова, проф. М. Балева, проф. А.Михайлова, проф. Д.Кюркчиев и проф. М.Иванова.
    • Научно-изследователската дейност е необходимо условие и изискване към всички преподаватели, и неизменна част от академичното им развитие. Участието в много наши и международни научни проекти, в научни мероприятия и голямата публикационна активност на научно-преподавателският състав по имунология са израз на интензивни и на високо ниво научни разработки и постижения. Приносът от тези научни изследвания е в различни области: фундаментална и диагностична имунология, автоимунитет, имунни дефицити, трансплантология, инфекции и имунитет, процесите на стареене, репродуктивна имунология, имуно-онкология.

    - През този период са защитени 20 дисертационни труда (образователна и научна степен „доктор – 17 и „доктор на науките” - 3) по научната специалност „Имунология“. Хабилитирани  са 11 преподаватели – 4 професори и 7 доценти.  Специалност „Клинична имунология“ са придобили 11 лекари и „Лабораторна имунология“ – 7 специалисти с немедицинско образование. Част от тези кадри днес са в преподавателския състав на новосъздадената Катедра по клинична имунология.

    Cookies are small text files that act as a short-term memory for the web. A site can easily remember bits of information between visits or pages as the cookies are stored in the user's browser. Check our Privacy Policy