• Български език
  • English
  • За Катедра

    За Катедра

    История

    Кратки исторически данни за Клиниката по гастроентерология

    С Указ № 523 на Президиума на Народното събрание от 2 октомври 1950 год. е създаден Институт за специализация и усъвършенстване на лекари (ИСУЛ). Институтът е висше учебно заведение под ведомството и ръководството на Министерството на народното здраве. През 1951 год. е създадена Катедрата по гастроентерология и диететика с ръководител проф. д-р Ташо Ташев като първа учебна структура в Европа (след което се създава такава в Париж).

    Катедрата по гастроентерология и диететика има за задача да организира обучението, специализацията и усъвършенстването на лекарите по гастроентерология, да въвежда съвременни диагностични методи във всички болнични заведения в страната, да извършва висококвалифицирана лечебна, консултативна и методична дейност по гастроентерология и да провежда научна дейност в областта на гастроентерологията. Създадената Катедра по гастроентерология и диететика изиграва голяма роля за развитието на гастроентерологията в България и изграждането на гастроентерологичната мрежа в страната.

    През 1959 год. след съвместно обсъждане на храненето на българския народ от МНЗ и БАН е създаден Научен институт по хранене към БАН с директор проф. д-р Ташо Ташев. Със специално постановление на Министерския съвет първоначално Институтът по хранене е базиран на базата на Катедрата по гастроентерология и диететика при ИСУЛ.

    През 1970 год. на функционален принцип е създаден Национален център по гастроентерология на базата на Катедрата по гастроентерология, Катедрата по Коремна хирургия на ИСУЛ, Катедрите по рентгенология и радиология и клинична фармакология на ИСУЛ. От Катедрата по гастроентерология и диететика са организирани и оздравителни центрове за лечение на някои метаболитни заболявания (затлъстяване) в Китен, Несебър и Лозница.

    През 1972 год. в рамките на Медицинска академия в София е създаден Научния институт по гастроентерология с две катедри: по гастроентерология и по коремна хирургия. От 1972 год. до 1989 год. вкл. ръководител на Катедрата по гастроентерология е проф. д-р Хр. Браилски.

    През 1981 год. Научният институт по гастроентерология и Научният институт по хранене се обединяват в Научен институт по гастроентерология и хранене с директор проф. д-р Лукан Балабански (1981-1991 год.). От 1990 год. ръководител на катедрата е проф. (по това време доцент) д-р Симеон Стойнов , като след преобразуването й в Клиника по гастроентерология ,същият става неин ръководител и изпълнява тази длъжност и към момента. От 1991 год. директор на Института по гастроентерология и хранене е проф. (по това време доцент) д-р Симеон Стойнов. След преобразуването през 1991 год. на Института по гастроентерология и хранене в Клиничен център по гастроентерология с три клиники: по гастроентерология, коремна хирургия и клиника по хранене и заболявания на обмяната, ръководители на Клиничния център по гастроентерология са последователно: проф. (по това време доцент) д-р Симеон Стойнов (1991-1994 год.), след това проф. д-р Антония Мендизова (1995-2000 год.) и проф. д-р Дамян Дамянов от 2001 год.

    Акад. Ташо Ташев развива редица нови направления в науката в България и оставя значителни научни приноси в областта на гастроентерологията и храненето. Той е един от основателите и директор на ИСУЛ, създател на българското Научно дружество по гастроентерология и специалността „гастроентерология”.

    Изградена е съвременна база, разполагаща с модерна апаратура и сътрудници с изявени научни интереси и възможности.

    За първи път в България проф. д-р П. Петров въвежда ендоскопската полипектомия на горния ГИТ, а доц. д-р В. Бакалов – фиброколоскопията и ендоскопската полипектомия на дебелото черво. Въведени от доц. д-р Б. Владимиров за първи път в България диагностични и терапевтични ендоскопски процедури:

    Диагностични ендоскопски методи - балонна ентероскопия, увеличителна хромоендоскопия, NBI увеличителна ендоскопия,  ендоскопска холангиоскопия (хранопровод, стомах, тънко и дебело черво, сфинктер  Oddi, жлъчни пътища и панкреас):

    Терапевтични ендоскопски процедури - полипектомия, аргон плазмена коагулация, ендоскопска мукозна дисекция, ендоскопска балонна дилатация, ендоскопско  протезиране (съвместно с д-р П. Пенчев при неопластични лезии на дебелото черво, стенози на дебелото черво и ректума), ендоскопска литотрипсия, ендоскопски назо-билиарен и назо-панкреатичен дренаж, цистогастростомия на кисти на панкреаса, перкутанна гастро-/йеюностомия (хранопровод, стомах, тънко и дебело черво, сфинктер  Oddi, жлъчни пътища и панкреас):

    Специализилани функционални изследвания -  езофагеална 24-часова pH-метрия, и 24-часова манометрия на хранопровода, стационарна и сфинктер Oddi, електрогастрография. 

    Научният колектив по тънкочревна патология, водещ и единствен в страната, проучва цялостно морфологичното и функционално състояние на тънкото черво в норма и патология. Пионерите в тази област: проф. д-р Н. Недкова - Братанова, проф.  д-р Н. Николов и биохимикът Гр. Савов въвеждат за пръв път у нас сляпата аспирационна тънкочревна биопсия с морфологично, ултраструктурно и ензимно (дизахаридази и дипептидази) изследване на тънкочревната лигавица. Екипът на проф. д-р С. Стойнов (д-р В. Герова, д-р Н. Цолова и д-р В. Наков) въвежда сегментната тънкочревна перфузия, имуноморфологичното и микробиологичното изследване на тънкочревен сок и лигавица, водородния дихателен тест за диагностика на чревен мотилитет, ензимна активност и дисбиоза, теста с йохексол за чревен пермеабилитет и изследване на фекални маркери - калпротектин за чревно възпаление и α1 антитрипсин - за ентерална загуба на протеини.

    За първи път в България се извършва от доц. Б. Владимиров и д-р П. Пенчев електрофизиологично изследване на дебелото черво – електроколография синхронно с електрогастрография с външни (кожни) електроди. Методът се изпълнява със специално конструиран апарат – електрогастрограф  съвместно с колектив на БАН: проф. Даскалов, проф. Атанасова, проф. Доцински. Съвместно със споменатия колектив от БАН и колектив на 4та хирургия НИСМП „Пирогов” с рък. проф. д-р Г. Златарски се извършва синхронно манометрично и електрофизиологично изследване на colon descendens.

    Клиниката по гастроентерология е водеща в сферата на ултразвуковата диагностика и интервенционалните процедури на абдомен и ретроперитонеум под ултразвуков контрол. Пионерът в тази област проф. д-р Н. Григоров въвежда и налага рутинно в клиничната практика в България абдоминалната ехография, Доплер ехографията, лапароскопската и интраоперативна ехография, ендоскопската ехография в различните й разновидности, а последните години и контрастно усилената ехография. Успоредно с конвенционалните ултразвукови изследвания се въвеждат и прилагат рутинно пункциите под ултразвуков контрол, последвани от дренажните процедури, автоматизираните биопсични техники, алкохолизацията и радиофреквентната термоаблация в различните й разновидности на първични и метастатични чернодробни тумори, перкутанното пункционно лечение (ПАИР) на ехинококови кисти и др. Екипът (доц. д-р Й. Генов, д-р Р. Митова, д-р Б. Големанов), създаден от проф. д-р Н. Григоров е водещ в интервенционалния ултразвук не само в България, но и в международен план. В клиниката по гастроентерология се използва рутинно ендоректална ехография (провеждана от доц. д-р Л. Танкова) за диагностика и стадиране на патология в ано-ректалната област. Под ръководството на проф. д-р Н. Григоров и с участието на д-р П. Пенчев е въведено трансендоскопско ултразвуково изследване на дебелото черво с минисонда.

    Имена в историята на гастроентерологията на ИСУЛ: акад. Ташо Ташев, проф. д-р Георги Маждраков, проф. д-р Невена Недкова-Братанова, доц. д-р Жива Стоянова, проф. д-р Васил Янчев, проф. д-р Христо Браилски, проф. д-р Никола Николов, проф. Антония Мендизова, проф. д-р Никола Григоров, доц. д-р Хилда Кадиян, доц. д-р Людмил Динков доц. д-р Венелин Бакалов, доц. д-р Владимир Матов, доц. д-р Милка Джаджова Бонева, доц. д-р Веселин Грънчаров и много др.

    Структура на Клиниката по гастроентерология

    Клиниката е след основен ремонт, разширена с допълнителни помещения и отговаря на всички съвременни стандарти. Структурата на Клиниката по гастроентерология включва следното:

    1. Стационар, състоящ се от 3 отделения с общо 50 болнични легла:

    Ръководител на Клиниката по гастроентерология – проф. д-р Борислав Владимиров, д.м.

    • Първо отделение по заболявания на горния етаж на ГИТ, билиарната система и панкреаса – завеждащ отделение доц. д-р П. Пенчев, д.м.;
    • Второ отделение по чревни заболявания на ГИТ – завеждащ отделение проф. д-р Л. Танкова, д.м.н.;
    • Трето отделение по хепатология – завеждащ отделение проф. д-р Й. Генов, д.м.;
    1. Диагностично-терапевтични кабинети към Клиниката по гастроентерология:
    • Кабинет по конвенционална горна ендоскопия;
    • Кабинет по инвазивна горна ендоскопия;
    • Кабинет по конвенционална долна ендоскопия;
    • Кабинет по инвазивна долна ендоскопия;
    • Кабинет по конвенционална ехография;
    • Кабинет по интервенционална ехография;
    • Кабинет по чернодробни заболявания и чернодробна биопсия;
    • Кабинет по ендоректална ехография;
    • Кабинет по ендоскопска и ендолуменна ехография;
    • Кабинет по тънкочревна патология;
    • Диагностично-консултативен и приемен кабинет, включващ допълнително междуклинични и междуболнични консултации;
    • Два броя болнични стаи за постманипулационно наблюдение на пациенти след проведени инвазивни процедури под обща анестезия.

    Разположението на Клиниката по гастроентерология позволява бърза хоризонтална и вертикална комуникация с другите болнични звена – Клиника по коремна хирургия, КАРИЛ, операционен блок, Клинична лаборатория, Лаборатория по микробиология и вирусология, Отделение по клинична патология, Отделение по образна диагностика – рентген, КАТ и МРТ, и др.

    В Клиниката по гастроентерология има изградена аудио-визуална система за

    непрекъсната директна двустранна връзка в реално време между диагностичните кабинети и лекционната зала, обезпечаваща едновременно провеждане на учебно-преподавателска и същевременно лечебно-диагностична и терапевтична, включително оперативна дейност за обучение на специализиращи, докторанти и курсисти по различните направления.

    Клиниката разполага със модерна лекционна зала за провеждане на лекционни и практически занимания, оборудвана със съвременна аудио-визуална техника – мултимедия, лаптоп и др.

    Апаратура за диагностично-терапевтична дейност

    І. Ендоскопска апаратура:

    1. Горна гастроинтестинална видеоендоскопия - 2 броя видеогастроскопи, 1 брой видеодуоденоскоп, допълнително оборудване за извършване на основни интервенционални процедури със среден обем на сложност;
    2. Долна гастроинтестинална видеоендоскопия - наличие на 2 броя видеоколоноскопи с допълнително оборудване за извършване на основни интервенционални процедури със среден обем на сложност; наличие на 1 брой ректоскоп; наличие на 3 броя инфузионни помпи;
    3. Допълнително ендоскопско оборудване за извършване на интервенционални процедури с голям обем на сложност, ЕРХП и интервенционални процедури на папила Фатери / сфинктер на Оди, жлъчни пътища и панкреас по време на горна видеоендоскопия;
    4. Допълнително оборудване за интервенционални процедури с голям обем на сложност по време на долна видеоендоскопия; допълнително 1 брой видеогастроскоп, 1 брой ентероскоп; 1 брой апаратура за капсулна ендоскопия и 1 брой рентгенов апарат (С-рамо) за образна диагностика на място - ЕРХПГ;
    5. Специализирани набори инструментариум за ендоскопски диагностични и терапевтични процедури;
    6. Специализирана дезинфекционна апаратура;
    7. Архивиращи устройства;

    ІІ. Ехографска апаратура:

    1. 1 брой висок клас апарат за конвенционална УЗ диагностика с възможност за

    Доплер ехография и за контрастно-усилена ехография;

    1. 1 брой висок клас апарат за конвенционална УЗ диагностика с възможност за

    Доплер и ендоскопска ехография;

    1. 1 брой апарат за конвенционална ехография с възможност за ендоректална

    ехография;

    Единият от двата висок клас апарати е оборудван за извършване на

    интервенционални процедури под ехографски контрол;

    1. 1 брой среден клас ехограф с възможност за горно-ендоскопска ехография;
    2. 1 брой нисък клас портативен ехограф с възможност за

    лапароскопска и интраоперативна ехография;

    1. 5 специализирани набори инструментариум за диагностични и лечебни

    процедури под ехографски контрол;

    1. Архивиращи устройства.

     

    Специализираните кабинети извършват следните диагностично-терапевтични дейности като обслужват и останалите клинични звена на Болницата, както и външни пациенти:

    1. Ендоскопски процедури с диагностична и терапевтична цел:
    2. На хранопровода, стомаха и червото:

    1.1. Дилатация на стриктури (бенигнени и малигнени) и сфинктерни зони – бужиране, балонна дилатация при ахалазия;

    1.2. Полипектомии;

    1.3. Поставяне на протези при обструкция;

    1.4. Локално лечение на варици при портална хипертония;

    1.5. Ендоскопска хемостаза при остро кървене (термични, нетермични и механични методи);

    1.6. Аргон плазмена и друга коагулация;

    1.7. Ендоскопска балонна дилатация;

    1.8. Ендоскопска екстракция на чуждо тяло;

    1.9. Ендоскопска мукозна резекция (макробиопсия) и дисекция;

    1.10. Ендоскопска гастро-ентеростома;

    1.11. Кръвоспиращи техники в колона и аналната зона;

    1.12. Капсулна и балонна ентероскопия;

    1.13. Увеличителна хромоендоскопия;

    1.14. NBI увеличителна ендоскопия;

    1.15. Ендоскопска ехография с тънкоиглена биопсия;

    1.16. Други процедури - езофагеална 24-часова pH-метрия, манометрия на хранопровода и сфинктер  Oddi, електрогастрография;

    1. На жлъчната система и панкреаса:

    2.1. Ендоскопска папилосфинктеротомия;

    2.2. Ендоскопска екстракция на конкременти от холедоха или общия жлъчен или панкреасен канал - със и без литотрипсия (механична и електрохидравлична);

    2.3. Ендоскопски назобилиарен и назопанкреасен дренаж;

    2.4. Ендоскопска гастро- или дуоденокистостомия със или без протезиране;

    2.5. Ендоскопска дилатация;

    2.6. Ендоскопско протезиране;

    2.7. Лечебни процедури при ендоскопска ехография – тънкоиглено инжектиране на лекарства, аспирация на парагастрални, ретроперитонеални и панкреасни кисти;

    1. Ендоскопски профилактични процедури;
    2. Други процедури - перкутанен трансхепатален билиарен дренаж, лапароскопия;

    II. Лечебни процедури под ултразвуков контрол:

    1. Гастроинтестинален тракт:

    1.1. Гастростома, ентеростома под ехографски контрол;

    1.2. Аспирация на перианоректални абсцеси под ендоехографски контрол;

    1. Черен дроб:

    2.1. Лечение на паразитни кисти – ПАИР техника, и непаразитни кисти;

    2.2. Пункционно и дренажно лечение на абсцеси, разпадни ракови зони, интрахепатални хематоми;

    2.3. Всички видове термична аблация на тумори – първични и метастатични;

    2.4. ТАБ на солидни огнищни лезии;

    2.5. Перкутанна чернодробна биопсия;

    2.6. Други процедури;

    1. Слезка:

    3.1. Перкутанна аспирация на хематоми, абсцеси, разпадни ракови огнища, паразитарни и непаразитарни кисти;

    1. Жлъчна система:

    4.1. Перкутанна холецистостома;

    4.2. Външен билиарен дренаж, вкл. с преминаване във вътрешен;

    1. Панкреас:

    5.1. Перкутанно и дренажно лечение на остър некротизиращ панкреатит;

    5.2. Пункционно и дренажно лечение на панкреасни кисти, псевдокисти и абсцеси;

    1. Коремна кухина и ретроперитонеум:

    6.1. Перкутанно пункционно и дренажно лечение на интраабдоминални и ретроперитонеални кисти, абсцеси, локализирани изливи;

    6.2. ТАБ при Ту процеси;

    6.3. Други процедури.

    III. Кабинет по тънкочревна патология:

    1. Апаратура за водороден дихателен тест, позволяваща доказването на

    тънкочревен бактериален свръхрастеж, мотилитетни и ензимни нарушения;

    1. Биопсични изследвания на тънкото черво с хистоморфологично и

    имуноморфологично проучване;

    1. Изследвания на функционалното състояние на органа: апаратура за изследване на фекален калпротектин, алфа1 антитрипсинов тест и проучване на чревния пермеабилитет;

     

    Договор с НЗОК осигурява финансирането на всички клинични пътеки, включващи гастроентерологични заболявания. Годишно в Клиниката се лекуват над 1500 пациенти.

    Обучение в Клиниката по гастроентерология

    Клиниката по гастроентерология при Катедра по гастроентерология при Медицински факултет, Медицински университет - София е водещата университетска структура в държавата в сферата на гастроентерологията. В нея се извършва активна учебно-преподавателска дейност във всичките й форми. В Клиниката се провеждат: СДК по гастроентерология, изпитът за придобиване на специалност по гастроентерология, основният курс по гастроентерология, както и обучението, усъвършенстването и сертифицирането на медицинските специалисти от цялата страна в областта на всички направления на конвенционалната и интервенционална абдоминалната ехография и гастроинтестинална ендоскопия, за извършване на инвазивни диагностично-терапевтични процедури с умерена и голяма сложност, т.е. покриване на второ и трето ниво на компетентност съобразно приетите медицински стандарти по гастроентерология; обучение на студентски групи по модул гастроентерология; обучение на специализанти по вътрешни болести по модул гастроентерология.

    Научна дейност на Клиниката по гастроентерология

    По линия на преподавателската и учебно-научна дейност преподавателите в Клиниката по гастроентерология и Клиниката по коремна хирургия представляват Катедра по гастроентерология при Медицински факултет, Медицински университет - София с ръководител проф. д-р Борислав Владимиров, д.м.

    От създаването на ИСУЛ и Катедрата по гастроентерология досега са защитени общо над 40 гастроентерологични дисертации, от които за присъждане на степента „доктор на медицинските науки” -  8 и за „доктор” - 30. През същият период са реализирани 20 хабилитации.

     

     

    Катедра по гастроентерология

    Медицински Факултет

    Медицински Университет - София

     

    Ръководител: : Проф. д-р Борислав Владимиров, дм повече>>

     

    Клиника по гастроентерология "Академик Ташо Ташев" повече>>

    Клиника по хирургия „Генерал професор д-р Коста Стоянов” повече>>

     

    Контакти

     

    УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
    Адрес: гр. София 1527
    ул. „Бяло море“ №8

    Клиника по гастроентерология
    Телефон: +359 29432 305 - канцелария

    Клиника по хирургия
    Телефон: +359 29432 263 – канцелария
    Телефон: +359 29432 184 – канцелария

     

     

    Фотогалерия

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Cookies are small text files that act as a short-term memory for the web. A site can easily remember bits of information between visits or pages as the cookies are stored in the user's browser. Check our Privacy Policy