• Български език
  • English
  • За Катедра

    За Катедра

    История

     

    След основаването на Медицинския университет - София, изучаването по специалността “Фтизиатрия” се е провеждало от Катедрата по вътрешни болести. От 1952 г. се обособяват две катедри по Фтизиатрия.

    Едната, ръководена от проф. д-р Стефан Тодоров е за обучение на лекари-специализанти по линията на СДК и е базирана в бившия научен институт по фтизиатрия, бул. „Димитър Несторов” №19 (днес бул. „Акад. „Иван Гешов”№ 19).

    Втората Катедра по фтизиатрия е към МУ София, ръководена от проф. д-р Минко Мондешки, базирана в Клиниката по туберкулоза при Общинска болница по туберкулоза – ул. „Димитър Несторов” №17. (днес бул. „Акад. „Иван Гешов” № 17).

    Катедрата, ръководена от проф. Тодоров изиграва голяма роля в обучението и създаването на специалисти в продължение на дълги години. Монографиите “Основи на фтизиатрията и “Диференциална диагноза на туберкулозата на органите на дишането” написани от проф. Тодоров имаха дълги години ролята на настолна книга за лекарите, особено в областта на рентгеновата диагностика на белодробната туберкулоза. В тази катедра и Научният институт по туберкулоза са работили видни специалисти, като проф. д-р Стефан Шошковпроф. д-р Антон Алтъпърмаков, който е основоположник на бронхологията на България, проф. д-р Александър Попсавов, чието ръководство по рентгенова диагностика на белодробната туберкулоза и белодробните болести е преведено и м чужбина, проф. д-р Борис Павлов - основател на раздела патофизиология на белодробните болести и основател на функционалната диагностика на белодробните заболявания у нас.

    Обучението по туберкулоза на студентите-медици се е осъществявало от втората катедра, ръководена от проф. д-р Минко Мондешки, който издава учебник по фтизиатрия за студенти медици. Проф. Мондешки работи главно по проблемите на епидемиологията и диагностиката на белодробните болести.

    През 1972 г., след създаването на Медицинска Академия - София, се обособява една катедра по Пневмология и фтизиатрия (сега Клиничен център по Белодробни болести – КЦББ), ръководена от проф. д-р Радан Раданов. Катедрата поема обучението по белодробните болести на студенти медици и на лекари-специализанти, базирана е на на ул. „Димитър Несторов” №19 в Научния институт по белодробни болести и клиниката по белодробна туберкулоза при Общинската болница по туберкулоза на ул. „Д. Несторов” №17. В Катедрата по Пневмология и фтизиатрия се провежда държавния изпит за специалност по Пневмология и фтизиатрия, а сътрудници на катедрата активно участват в държавни изпити за специалност по вътрешни болести, изпити на студенти медици V и VІ курс по въткрешни болести и гръдна хиругия. Освен преподавателска дейност в катедрата се извършва научно-изследователска дейност в областа на Пневмологията и фтизиатрията, участие в научни конгреси и симпозиуми у нас и в чужбина. Голяма част от сътрудниците на катедрата специализират в чужбина. Извършва се обучение на докторанти - през този период има защитени дисертации на докторанти и задочни докторанти. Преподаватели, а също така и ръководителите на катедрата, полагат грижи за израстване на научно-преподавателските кадри, съответно хабилитации за доценти и професори. Голям принос в обучението на белодробната уберкулоза има известният у нас и в чужбина учен проф. д-р Радан Раданов. Неговите монографии посветени на туберкулозата у децата са проведени в чужбина и досега не са загубили своето клинично и научно значение. Проф. Раданов е основател на клиниката по детска пневмология и фтизиатрия (единствена в България) и по-късно ръководена от проф. д-р П. Добрев, доц. д-р Г. Славов, проф. д-р Ан. Петров и досега от проф. д-р П. Минчев. Проф. Раданов работи съвместно с проф. П.Добрев и проф. Сивчев върху въпросите на патогенезата на белодробната туберкулоза (експериментални проучвания), той въвежда у нас комбинираното лечение на белодробната туберкулоза. Под негово ръководство израстват много лекари, специалисти по Пневология и фтизиатри.

    Голям принос в развитието на българската пневмология има проф. д-р Петър Добрев, който се откроява като голям учен, клиницист, с много добър организационен опит. Проф. Добрев изиграва голяма роля в утвърждаването на специалността Пневмология и фтизиатрия, като част от вътрешните болести. Той е създадел и на стройна диспансерна мрежа за обхващане на туберкулозно болните и на болните с хронични неспецифични белодробни болести. Проф. Добрев е издал редица монографии в областта на пневмологията, като “хронична обструктивна белодробна болест", “пневмонии”, “белодробен рак”, “белодробен тромбоемболизъм”, “лечение на белодробните болести”, “възпалителни заболявания на болести на белите дробове” и др. Под негово ръководство израстват много лекари специалисти, асистенти, доценти, професори.

    В КЦББ дълги години работи проф. д-р Никола Алексиев, който е еродиран клиницист, преподавател и работи предимно в областта на бронхиалната астма, ХОББ, белодробен  тромбоемболизъм. Той е създател на цяла школа в областта на пневмологията. Проф. Алексиев създава уникална клиника по интензивна и спешна терапия, ръководена в последствие от неговия ученик доц. д-р Денчо П. Османлиев.

    Друг известен учен и клиницист, който работи в Катедрата е проф. д-р Милко Милчев. Той е известен клиницист и добър патолог, който работи в областта на белодробната патология, а именно върху патологоанатомичните промени при белодробната туберкулоза, патоморфоза на белодробната ТБК, диагностика и  класификация на белодробните тумори. Неговата монография с плеврални изливи е ценно ръководство за лекари, интернисти и пневмолози.

    Голяма личност в областта на пневмологията е проф. д-р Ванко Ничев, изключителен преподавател, който успява да завладее аудиторията. Работи както в областта на фтизиатрията, така и в областта на пневмологията. Неговите лекции и до днес не са загубили своята актуалност.

    Проф. д-р Анастас Петров е продължител на делото на проф. Б. Павлов в областта на функционалната диагностика на белодробните заболявания. Неговите трудове са именно в тази област и по въпросите на етиология и патогенеза, клиника и лечение на дихателната недостатъчност.

    В Катедрата са работили и преподавателите, специалисти по Гръдна хирургия, от Клиника по Гръдна хирургия, като проф. д-р М. Донев, проф. д-р Петър Червеняков, който се смята за основоположник на българската гръдна хирургия, проф. д-р Балевски, доц. д-р Даков,  доц. д-р Коларов, доц. д-р Нихтянов. Обединител на тяхните знания и преподавателски качества днес е проф. д-р Д. Петров, ръководител на Клиника по Гръдна хирургия.

    Важно звено в КЦББ е Бронхологичното отделение, което е уникално за България и обучава лекари-специалисти от цялата страна. Създадено е от проф. д-р Антон Алтъпърмаков, по-късно то се ръководи от известни лекари, специалисти пулмолози, като доц. д-р Ст. Христов,  проф. д-р Рангел Павлов, проф. д-р  Емил Г. Бенов, а от 2001  г. от проф. д-р Димитър Т. Костадинов. В Бронхологичното отделение се извършват редица диагностични и терапевтични процедури, под локална и обща анестезия, на деца и възрастни, с флексибилна и ригидна техника. В последните години част от тези техники обособиха новото направление в пулмологията - Интервенционалната бронхология.

    От първостепенно значение за работата на Катедрата (КЦББ) е микробиологичната лаборатория по туберкулоза и неспецифични белодробни болести, ръководена от доц. д-р Вълчо Иванов, доц. д-р Емил Калфин (създател на българска среда за развитие на туберкулозни бактерии) и до 2012 г. от доц. д-р Веселина Раданова. Те са били водещите специалисти в микробиологичната диагностика на белодробната туберкулоза в страната. Тяхни разработки и научни трудове са предимно в областа на съвременната микробиологична диагностика на туберкулозата.

    Проф. д-р Веселин Власов дълги години бе завеждащ патоморфологична лаборатория към КЦББ. Той е изявен специалист по Клинична патология и е един от най-добрите специалисти по белодробната патология - в частност диагностиката на белодробните тумори.  Неговите трудове са предимно в областта на диагностиката, диференциалната диагноза на белодробните тумори в патоморфологичен аспект. След неговото пенсиониране доц. д-р Янина Славова достойно зае мястото му като ръководител на звеното и като специалист по клиничаната патология.

     В продължение на години към КЦББ беше обособено и диспансерно отделение ръководено от доц. д-р Драгомир Бояджиев, доц. д-р В. Павлов и доц. д-р Златка Янкова.

    В Катедрата са работили преподавателите, специалисти по Анестезология и интензивно лечение към КАИЛ на УСБАЛББ „Св. София” – доц. Йорданов, доц. Терзиначева, д-р Илиева, д-р Узунова, д-р Николова. От 2011 г. целият научно-преподавателски състав в КАИЛ със специалност Анестезология и интензивно лечение премина в структурата на Катедрата по Анестезиология и интензивно лечение.

    Хабилитираните преподаватели от КЦББ са и водещи специалисти в УСБАЛББ „Св. София” ЕАД и ръководят с успех различни звена на лечебното заведение.

    В База 1 на УСБАЛББ „Св. София” ЕАД са:

    1. Проф. д-р Данаил Петров, дмн – ръководител на Клиника по Гръдна Хиругия (КГХ), национален консултант по Гръдна хирурги, уважаван и търсен лектор в страната и Европа, притежаващ европейска диплома по Гръдна хирургия. В КГХ работят още шест преподователи, специалисти по гръдна хирургия: доц. д-р Емил Аструков – началник оперативен блок, д-р Вл. Джамбазов – главен административен асистент, д-р Св. Донев, д-р Станоев, д-р М. Плочев, д-р Ел. Горанов.

    2. Доц. д-р Владимир Максимов, дм – ръководител Първа терапевтична клиника. Работи предимно в областта на неспецифичните възпалителни заболявания на белия дроб – пневмонии, антибактериално лечение на белодробните инфекции, белодробен тромбоемболизъм, ХОББ, бронхиална астма. Ръководител е на Първа терапвевтична клиника, където работят утвърдените нехабилитирани преподаватели: д-р С. Гаргова и д-р Д. Минчев.

    3. Доц. д-р Денчо Османлиев, дм - до 2012 г. е ръководител на Клиниката по спешна и интензивна терапия, а от 2013 г. на Отделение по интензива терапия към КАИЛ. Неговите трудове са в областта на хроничната дихателна недостатъчност, белодробен тромбоемболизъм, бронхиална астма, ХОББ и функциналното изследване на дишането. Той е и национален консултант по белодробни болести. Под негово ръководство в клиниката работят шестима главни асистенти: д-р В. Кирилова-Османлиева, д-р Й. Димитров, д-р Др. Йотов, д-р В. Петров, д-р Б. Велев и д-р Ст. Боев. Това е и звеното с най-много нехабилитирани преподаватели в КЦББ.

    4. Доц. д-р Стоян Иванов, дм – ръководи Втора клиника но неспецифични белодробни болести. Неговите интереси са предимно в областа на грануломатозите (саркоидозата, белодробна туберкулоза), васкулити, белодробни фибрози и микози. В тези области има издадени монографии с изключителна практическа насоченост. В клиниката работят нехабилитираните преподаватели с дългогодишен опит: д-р Ант. Гочева, д-р С. Ангелова, д-р Евгениева, д-р М. Богданова.

    5. Доц. д-р Мая Тафраджийска, дм - ръководител ДКЦ към УСБАЛББ „Св. София” ЕАД, работи предимно в областта на диагностика при белодробни заболявания, ХОББ, бронхиална астма. Тя въведе и използва нови тестове за диагностика- бронхопровокационни, бронходилататорни. Има и разработки по въпросите на туберкулоза, тютюнопушене и СПИН.

    6. Доц. д-р Пенка Николова, дм – още от началото на своята кариера работи по въпросите на защитните механизми на дихателната система, върху бронхиалния секрет и локалната защита на дихателните пътища. Нейните трудове включително и дисертационният са в областта на имунологията на белия дроб и въпросите на имунопрофилактика.

    7. Доц. д-р Янина Славова, дм - повече от 10 години е завеждащ патоморфологично отделение към КЦББ. Изграден специалист пулмолог и клиничен патолог.

    8. Проф. д-р Димитър Костадинов, дм е Ръководител Клиничен център по Белодробни болести от 2012 г. и Началник на бронхологично отделение към КЦББ. Той е продължител на делото на проф. Алтъпърмаков и проф. Е. Бенов.  Проф. Д. Костадинов е изграден съвременен пулмолог и ендоскопист, който въвежда и използва широко съвременни ендоскопски методи за диагностика и лечение на редица белодробни заболявания, особено при белодробните тумори, които са в помощ както на терапевтите - пулмолози, така и на гръдните хирурзи. В последните години той работи съвместно с онколози в областа на ендобронхиалната радиотерапия и лазерната резекция на белодробните тумори.

    9. Доц. д-р Ваня Юрукова, д.м е специалист по Вътрешни болести и Пневмология и фтизиатрия. Курсов ръководител е на студени по медицина IV курс, обучаващи се на английски език и участва в обучението им с лекции. Владее писменно и говоримо англиийски и италиански език и е ръководител на студенти по медицина в едномесечния летен стаж при обмен на студенти от Италия. Провела е четири специализации в Италия – 2 в Генуа, Института Газлини и 2 в Павия, Университет Павия, Болница Сан Матео. Тя е FELLOW на Университета Павия. Нейните научни разработки са върху патогенетичните механизми на бронхиална астма и маркери на възпалението – еозинофили, неутрофили, адхезионни молекули, азотен окис в издишания въздух, както и професионална астма, фенотипи/ендотипи на астма  и ХОББ и върху терапия на бронхообструктивните заболявания. Има призната и внедрена рационализация на диагностика на алерични професионални заболявания. изнесла много научни съобщения на международни форуми и публикации върху атипични белодробни инфекции, саркоидоза, хиперсензитивен пневмонит и дифузни интерстициални фибрози. От 2012 г. доц. Юрукова е зам. изпълнителен директор по медицинсака дейност на СБАЛББ „Света София” ЕАД. Председател e на Югозападния клон на БДББ и член на УС на БДББ.

    10. Доц. д-р Росен Петков, дм е специалист по Вътрешни болести, Кардиология, Пневмология и фтизиатрия. Доктор е по медицина с дисертационен труд „Ехографски контролирана трансторакална режеща иглена биопсия при торакални формации”. Магистър по Здравен мениджмънт и бизнес администрация, завършена в УНСС гр. София. Сертифициран за високо специализирани дейности в медицината: „Интервенционална пулмология“, „Ехокардиография – експертно ниво“, „Ултразвукова диагностика на съдови заболявания“. Членува в Европейското респираторно дружество, Европейското кардиологични дружество, Българското респираторно дружество, Дружеството на кардиолозите в България, Българската асоциация по ултразвук в медицината и Българския лекарски съюз. Научните интереси на доц. Р. Петков са в областта на торакалната ехография, ехографски контрол на интервенционални манипулации в пулмологията и кардиологията; предоперативна оценка на пациенти, кандидати за торакална хирургия; белодробен тромбоемболизъм – диагностика и лечение; онкология: диагностика и лечение на белодробен карцином, медиастинални тумори, плеврален и перикарден изливи; приложение на неинвазивната вентилация при лечение на дихателна недостатъчност. Има 42 публикации в бългаски научни списания, 5 участия в учебници, сборници и ръководства, а публикациите в чуждестранни научни списания и сборници са 6. Участва в обучението на български и чуждестранни студенти, специализанти по пневмология и фтизиатрия. Води курс „Торакален ултразвук” в програмата за следдипломна квалификация.

     

    В База 2 на УСБАЛББ „Св. София” ЕАД ръководят клиники дългогодишни преподаватели към КЦББ, които в момента са на граждански договори (хонорувани преподаватели) към МФ за целите на обучението на англоговорящите студенти – медици:

    Доц. д-р Донка Стефанова, дм – ръководи клиниката по белодробна туберкулоза и резистентни форми. Тя е член на експертен съвет по туберкулза към МЗ и членува в международни организации за борба с особено опасни инфекции. Работи по съвместни проекти по линията на СЗО върху белодробната туберкулоза – диагностика, патоморфоза, лечение. Тя е въвела системата ДОТС в България.

    Доц. д-р Асен Златев, дм - ръководител на Трета клиника по неспецифични белодробни болести. Неговите трудове са в областта на неспецифичните белодробни болести - в частност белодробен тромбоемболизъм – класификация, етиология, патогенеза, лечение и белодробната туберкулоза. Под негово ръководсво работят двама млади преподаватели – д-р Ат. Златев и д-р Попкостова.

    Проф. д-р Петко Минчев, дмн е продължител на делото на проф. Раданов в областта на Детската пнемлогия и фтизиатрия. Основател е на специалността Детска пневмология и фтизиатрия, ръководи Клиниката по детска фтизиатрия. Неговите трудове са в областта на епидемиология на белодробната туберкулоза, туберкулонодиагностика, БЦЖ ваксинация и схеми за лечение на белодробната туберкулоза. Под негово ръководство в клиниката работят четирима нехабилитирани преподаватели: д-р Св. Велизарова, д-р М. Желева, д-р С. Соколова – Спасова, д-р Алб. Спасова.

                           

              

     

     

     

     

     

     

    Cookies are small text files that act as a short-term memory for the web. A site can easily remember bits of information between visits or pages as the cookies are stored in the user's browser. Check our Privacy Policy