• Български език
  • English
  • За Катедра

    За Катедра

    Кратка история

     

    Най-съществените етапи в развитието на катедрата са:

    1956 г.
    Поставя се началото на специализация по анестезиология и реанимация на лекари към ИСУЛ под ръководството на проф. д-р Антон Червенаков. Започват основни курсове по специалността Анестезиология и реанимация, с продължителност 6 месеца , в които се подготвят анестезиологични кадри за страната и се изгражда анестезиологична мрежа.

    1957 г.
    Преподаването за студенти по медицина и стоматология се поема от анестезиологични кадри, като за асистенти са избрани: към Катедрата по пропедевтика на хирургичните болести – д-р Йордан Йорданов (1957 г.); към Катедрата по хирургия с топографска анатомия – д-р Никола Фичев (1958 г.); към Катедрата по хирургични болести – д-р Емил Стоянов (1958 г.). Преподаването се извършва във ВМИ – София. Утвърждава се основна специалност анестезиология и реанимация и първите, издържали изпит и придобили специалността в България, са д-р Стоян Саев, д-р Петър Абаджиев и д-р Стоян Филипов.

    1964 г.
    Създава се самостоятелна научно-преподавателска група по анестезиология и реанимация, която обединява всички асистентски и научно-изследователски кадри на ИСУЛ с ръководител д-р Стоян Саев, кмн. Групата е към Катедрата по болнична хирургия на ИСУЛ с ръководител д-р Константин Стоянов, дмн.

    1965 г.
    Обособява се самостоятелна научно-преподавателска група по анестезиология и реанимация към ИСУЛ, която отговаря за следдипломното преподаване по специалността – специализация и усъвършенстване. За неин ръководител е избран доц. д-р Стоян Саев, кмн повече>>.

    1967 г.
    Преподаването за студенти медици и стоматолози по анестезиология се оглавява от хабилитирани преподаватели – доц. д-р Йордан Йорданов, кмн, към Катедрата по пропедевтика на хирургичните болести (1967 г.) и доц. д-р Емил Стоянов, кмн към Катедрата по хирургични болести (1968 г.) от ВМИ – София.

    1957 – 1968 г.
    Постепенно се обособяват научно-преподавателски кадри към катедрите с хирургичен профил на ИСУЛ и на ВМИ – София, които ръководят преподаването по специалността за студенти и лекари.

    1968 г.
    Създава се Катедра по анестезиология и реанимация към ИСУЛ, за ръководител на която е избран доц. д-р Стоян Саев, кмн повече>>.

    1972 г.
    Създава се Медицинска академия, която обединява ВМИ – София, ИСУЛ и научноизследователските институти. На базата на съществуващата към ИСУЛ Катедра по анестезиология и реанимация и научноизследователските групи и преподавателски кадри към отделните катедри и институти се създава единна Катедра по анестезиология и реанимация към Медицинска академия с ръководител доц. д-р Емил Стоянов .

    1974 г.
    От единната, обединяваща всички анестезиологични кадри, Катедра по анестезиология и реанимация на Медицинска академия започва отделяне на самостоятелни секции по анестезиология, реанимация и интензивно лечение към научноизследователските институти по сърдечно-съдови заболявания, онкология, акушерство и гинекология, ортопедия и травматология, спешна медицина, неврология и психиатрия, пулмология и пр. със съответните ръководители, част от които постепенно биват хабилитирани: проф. д-р Емил Стоянов, кмн , проф. д-р Стоян Саев, дмн, проф. д-р Йордан Йорданов, дмн, проф. д-р Ангел Бовянски, дмн, проф. д-р Иван Смилов, дмн, ст. н. с. ІІ ст. Любомир Митев, ст. н. с. ІІ ст. Милка Минчева, ст. н. с. ІІ ст. Анна – Мария Бойчева, кмн, ст. н. с. ІІ ст. Мария Щърбова, кмн, доц. д-р Димитър Маджаров, кмн, проф д-р Параскева Стаменова, дмн, ст. н. с. ІІ ст. Пенка Терзиначева, кмн, доц. д-р Венко Александров, дмн, доц. д-р Олег Хинков, дмн, доц. д-р Теодора Коева, кмн., доц. д-р Берислава Десева, кмн, ст. н. с. ІІ ст. Богдана Бадева, ст. н. с. ІІ ст. Панайот Димитров, кмн, ст. н. с. ІІ ст.Николина Стойкова, кмн, ст. н. с. І ст. Йордан Янчулев, кмн. Към Катедрата по анестезиология и реанимация на МА остават щатно секциите в І и ІІ хирургичен блок и в Центъра за остра дихателна недостатъчност. Всички останали секции и групи продължават да участват в учебно-преподавателската и научно-изследователската дейност на катедрата, която остава координиращо звено.

    1990 г.
    За ръководител на катедрата е избран проф. д-р Стоян Саев, дмн повече>>.

    1992 г.
    За ръководител на катедрата е избран проф. д-р Иван Смилов, дмн повече>>.

    С разграждането на Медицинската академия и възстановяването на Медицинския факултет в София катедрата е преименувана в Катедра по анестезиология и интензивна медицина, състояща се от І секция (базирана във ІІ хирургичен блок), ІІ секция (базирана в І хирургичен блок с Клиничен център за остра дихателна недостатъчност), ІІІ секция при болница „Царица Йоанна”, ІV секция при болница „Майчин дом”, V секция при болницата по ортопедия – Горна Баня, и VІ секция при болница „Св. Анна”. Катедрата координира преподаването на студентите по медицина и стоматология и следдипломната квалификация на лекарите и използва всички преподавателски кадри на Медицински факултет в сътрудничество с други катедри и анестезиологични звена в столицата и страната.

    След 1992 г. са хабилитирани доц. д-р Димитър Карадимов, доц. д-р Пламен Кенаров, доц. д-р Стоян Александров. Катедрата по анестезиология и интензивна медицина и нейните предшественици са организатори на голям брой научни конференции в страната, декади, конгреси по анестезиология и реанимация, симпозиуми и курсове по СДК с гости лектори от редица страни – Дания, Англия, САЩ, бившия СССР, Виетнам, Япония, Франция, Германия и др.; организатори са на ежегодни съвместни научни срещи с анестезиолозите от Северна Гърция, с анестезиолозите от университетските клинични болници „Питие – Салпетриер” – Париж и „Ксавие Биша” – Париж.

    Катедрата по анестезиология и интензивна медицина повече от 35 години редовно организира, обучава и стимулира интиресите на студентите в научен кръжок по специалността. Кръжоците са участвали в разработки, много от които са изнасяни на научни сесии (някои са премирани).

    Катедрата по анестезиология и интензивна медицина осъществява преподаването на студенти и специализиращи лекари. От 1994 г. дисциплината – Анестезиология и интензивно лечение, стана основен предмет в програмата за студенти по медицина и се преподава в VІ курс на студентите медици в обем от 75 часа (30 ч. лекции и 45 ч. упражнения). Едновременно с това се запази и преподаването по анестезиология и интензивна медицина в ІІІ курс (10 часа в програмата по пропедевтика на хирургичните болести).

    През 1995 г. при катедрата е основан Център за продължително обучение по анестезиология под егидата на Европейската федерация (F.E.E.A.): вече са проведени два курса по 5 и по 3 години, като дипломите, издавани на курсистите, са с европейска валидност.

    От 1997 г. е в сила нова програма за специализиращи лекари с два основни курса по 30 дни и с точкова система (набиране на кредити) за теоретични курсове, практически упражнения, колоквиуми и стажове в различните области на анестезиологията и интензивното лечение.

    Въведени са тестове за оценка на знанията след основните курсове. По този начин провеждането на следдипломната квалификация е поставено на съвсем нова основа.

    Катедрата участва и в курсове, организирани от други катедри, и осъществява индивидуално обучение на анестезиологичните кадри по избрани от тях въпроси.

    Най-съществените приноси от основаването на катедрата до сега са: обучението на всички анестезиологични кадри в страната (в цивилната и военната мрежа – 1000 души), организацията на отделенията за анестезиология, реанимация и интензивно лечение в цялата страна, разработването и внедряването на всички съвременни методи за обезболяване, реанимация и интензивно лечение във всички области на хирургичната и клиничната медицина, на бързата помощ, на водното, планинското и минното спасяване. Безспорни са заслугите на катедрата за обучението на формированията на гражданската защита и за създаването на дъщерни катедри и преподавателски групи във всички медицински университети в страната.

    Сътрудниците на катедрата осигуряват лечебно-диагностичната и организационно-методичната помощ на ОАРИЛ в страната, а хабилитираните сътрудници са на разположение при повикване от БМП в страната като републикански консултанти. От сътрудниците на катедрата или под тяхно ръководство са защитени 10 дисертации за придобиване на научна степен „доктор на медицинските науки” и 40 дисертации за придобиване на степен „кандидат на медицинските науки” и „доктор”. Сътрудници на катедрата са били на дългогодишни специализации в Анестезиологичния център на СЗО в Копенхаген – 4 души; в университети в Париж – 20 души; в университети в Германия – 12 души, Япония – 6 души; Англия – 6 души; Холандия – 6 души, Белгия – 6 души, Австрия – 8 души.

    На специализация в катедрата са били лекари от Германия, Виетнам, Кипър, Кувейт и Монголия. Сътрудници на катедрата са канени като гост – лектори в редица университети в чужбина като: проф. Саев – Любляна, Майнц, Москва, Копенхаген, Ханой, Улан Батор и Пхенян; проф. Й. Йорданов – Копенхаген, Кувейт, Москва и Япония; проф. Е. Стоянов – Виена и Москва; проф. И. Смилов – Франция, Япония, Македония и Гърция; проф. Хинков – Македония.

    Като консултанти на СЗО в изграждането на анестезиологична мрежа и създаването на анестезиологични катедри работят проф. Саев (Монголия, Северна Корея, Виетнам, Индия и Копенхаген) и проф. Йорданов (Кувейт). Проф. Саев е почетен член на Кралския колеж по анестезиология ( Англия ) и на научните анестезиологични дружества в Югославия, бившия СССР, Полша, Румъния, Виетнам и член-академик на Европейската академия по анестезиология.

    Проф. д-р Е. Стоянов е почетен член на анестезиологичните дружества в Югославия, бившия СССР и ЧССР, Унгария, Полша и член-академик на Европейската академия по анестезиология.

    Проф. д-р И. Смилов е почетен член на анестезиологичните дружества в Република Македония, Русия и Румъния и е член на Европейската академия по анестезиология.

    2008 г.
    За ръководител на катедрата е избран доц. д-р Силви Георгиев, дм повече>>.

     

    40 години Катедра по Анестезиология и Интензивно Лечение

     

    Научната история на българската анестезиология се свързва с името на Димитър Моллов, който през 1876 г. защитава в Москва докторска дисертация, разработваща методиката на Клод Бернар за ролята на премедикацията с опиати за потенциране на общото обезболяване с хлороформ. Първата обща анестезия със съвременна анестезиологична апаратура се свързва с името на Янко Добрев в Пловдив през 1949 г. с диетилов етер - кислород. Първата ендотрахеална анестезия в ИСУЛ е дадена на 23.03.1951 г. от Генчо Кръстинов за белодробна операция. От 1951 г. до 1956 г. обща ендотрахеалната анестезия с диетилов етер - кислород се дава единично и несистемно.

    В началото на 1956 г. се взима решение да се започнат системни основни курсове по анестезиология с продължителност от 6 месеца. През 1958 г. ИСУЛ издава Наредба за специализация на висшите медицински кадри. Анестезиологията е обявена за основна специалност след тригодишен клиничен стаж. През 1958 г. се изработва Програма за специализация по анестезиология, която се утвърждава от ректора на ИСУЛ и от министъра на здравеопазването.

    В изпълнение на решенията на колегията на МНЗСГ от 25 април 1967 г. и по предложение на Академичния съвет на ИСУЛ Министърът издава заповед № 4004/07.08.1968 г., с която се създава Катедра по анестезиология и реанимация при ИСУЛ на база ІІІ градска обединена болница - София. Катедрата се формира въз основа на щата на групата и обединява анестезиологичните и реанимационните кадри на ИСУЛ и за нейн ръководител е избран доц. Стоян Саев повече>>. За учебната си работа Катедрата ползва и анестезиологично-реанимационното отделение на ИБМП „Пирогов”. Катедрата се задължава да провежда учебната и научната работа по анестезиология и реанимация и методично да ръководи анестезиологичните и реанимационните кадри. В следващите години Катедрата интензифицира преподаването, като организира курсове за усъвършенстване по актуални проблеми в специалността и по тесни профилни проблеми. Целият преподавателски състав е ангажиран с лекции, тематични упражнения, дискусии и практически занятия, темите се разработвали и обсъждали, а занятията се прослушвали от преподавателския състав и след това се обсъждали. Провеждат се курсове по педагогика на преподаването за преподавателите и ръководителите на анестезиологичните звена от окръжните болници.

    През юли 1972 г. Катедрата по анестезиология и реанимация при ИСУЛ престава да съществува с разформироването на ИСУЛ и създаването на Медицинска академия. Към нея и към Медицинския факултет се създава нова катедра, обединяваща всички анестезиологични кадри - висши, средни и младши от всички институти на София, която трябваше да възприеме опита и да продължи работата на Катедрата по анестезиология и реанимация на ИСУЛ за следдипломната квалификация и на Медицински факултет за студентското обучение. За ръководител е назначен доц. Емил Стоянов.

    През ноември 1990 г. се провеждат избори и за Ръководител на Катедрата с голямо мнозинство отново е избран проф. Ст. Саев.

    С разформирането на Медицинска академия Катедрата се преименува на Катедра по анестезиология и интензивна медицина, която включва: първа секция - втори хирургичен блок, втора секция - първи хирургичен блок с клиничен център за остра дихателна недостатъчност на Александровска болница; трета секция в болница “Царица Йоана; четвърта секция- болница “Майчин дом; пета секция-болница по ортопедия “Г. Баня” и шеста секция - болница “Св. Ана”.

    През есента на 1993 г. проф. Саев се оттегля от ръководна дейност в Катедрата и става Председател на БЧК.

    При проведените избори през октомври 1993 г. за ръководител на Катедрата е избран проф. Иван Смилов.

    Проф. Смилов е Декан на Медицински факултет-София от 1991 до 1999 г.

    Катедрата продължава активно да развива и усъвършенства своите дейности. За нуждите на обучението, научните разработки и методичното ръководство към нея преминават анестезиологичните кадри и на други клинични бази на МФ. От 1993 г. Катедрата провежда традиционни френско-български конференции съвместно с Университетския болничен комплекс “Pitie - Salpetrier” в Париж.

    От 1994 г. дисциплината Анестезиология и интензивно лечение става основен предмет в програмата за студенти по медицина-шести курс, като се запазва преподаването и в трети курс към програмата по Пропедевтика на хирургичните болести.

    През 1995 г. при Kатедрата се основава Център за продължително обучение по анестезиолотия и интензивно лечение под егидата на Европейската федерация - F. E. E. A.

    През 1997 г. влиза в сила нова програма за обучение на специализиращи лекари с два основни курса и т. н. точкова, “кредитна” система за теоритични курсове, практически упражнения, колоквиуми и стажове в различни области на специалността. Въведена е и тестова изпитна система.

    През пролетта на 2008 г. проф. Смилов се оттегля от ръководна длъжност в Катедрата и при проведените избори за нейн ръководител е избран доц. Силви Георгиев.

    Най-съществените приноси от основаването на Катедрата до сега са:

    • Обучение на студенти и на всички анестезиологични кадри в страната - цивилни и военни.
    • Организация на отделенията по Анестезиология, реанимация и интензивно лечение в страната.
    • Разработване и внедряване на всички съвременни методи за обезболяване, реанимация и интензивно лечение във всички области на хирургичната и клиничната медицина, бързата помощ, водното, планинското и минното спасяване.
    • Обучение и формиране на кадрите на Гражданска защита.
    • Създаване на дъщерни Катедри и преподавателски групи във всички медицински факултети в страната.
    • Разположения на Републикански консултанти при повикване от БМП.
    • Консултантска дейност към СЗО - проф. Саев, проф. Йорданов.
    • Специализации на членове на Катедрата в Швеция, Холандия, Франция, Англия; Белгия; Австрия; Германия и Япония.
    • На специализации в Катедрата са били лекари от Германия, Виетнам, Кипър, Кувейт, Монголия и Македония.

     

    Дейност

     

    Катедрата по анестезиология и интензивно лечение провежда учебна дейност със студенти медици, студенти стоматолози и със специализиращи лекари по линията на СДК.

     

    Катедрата по анестезиология и интензивно лечение провежда обучение на:

    • Студенти медици – VІ курс (циклична система) с преподаване на български език.
    • Студенти медици – VІ курс (циклична система) с преподаване на английски език.
    • Студенти медици ІІІ курс (от хорариума на Катедрата по обща и оперативна хирургия).
    • Студенти стоматолози ІІІ курс (от хорариума на Катедрата по хирургична стоматология).
    • Обучение на чуждестранни студенти III курс (от хорариума на Катедрата по обща и оперативна хирургия).
    • Преподаване на медицински сестри към Факултета по обществено здраве.
    • Преподаване на студенти в Медицински колеж "Й. Филаретова".

     

    Награда на Медицински факултет при МУ – София за принос в медицинската наука и преподаване, връчена на проф. д-р Иван Смилов, дмн

    На 14 май 2009 г. на тържествен концерт по случай 24 май – Ден на славянската писменост и българската просвета и култура Медицински факултет при Медицински университет – София връчи традиционните годишни награди за значителни приноси в научноизследователската и преподавателската дейност. 

     

    С наградата за цялостна преподавателска и научна дейност „Проф. Стоян Киркович” бе удостоен проф. д-р Иван Смилов. В продължение на 14 години той ръководи Катедрата по анестезиология и интензивно лечение. Благодарение на неговите усилия, на умението му да бъде в крак със съвременните тенденции в световната медицина, в живота на обществото, ръководената от него Катедра днес е вписана в европейските регистри като Европейски център за обучение по анестезиология, реанимация и интензивни грижи.

     

     

     

     

    Cookies are small text files that act as a short-term memory for the web. A site can easily remember bits of information between visits or pages as the cookies are stored in the user's browser. Check our Privacy Policy