![]() ![]() |
Обемът на преподавателската дейност включва обучение по алергология на студенти от 4-ти и 5-ти курс в рамките на цикъла “Вътрешни болести”, обучение на стажант лекари от 6-ти курс, докторанти, курсове за специализиращи лекари и медицински сестри. Провежданото следдипломно обучение включва тригодишни специализация в Клиничния Център по Алергология, основен курс по алергология, тематични курсове, курсове по Вътрешни болести и курс “Обща медицина”.
Клиничният Център по Алергология (КЦА), респективно Клиниката по Алергология и Астма, е единственият академичен център за обучение и специализация по Клинична Алергология на студенти и специализиращи лекари, както и за специализирано лечение в България.
В КЦА се извършва преподаване по Клинична Алергология за придобиване на специалност по Клинична Алергология при лекари, както и на следните образователно-квалификационни степени при сестри и студенти: бакалавър, магистър и доктор. Съдържанието на учебните програми напълно съответствува на учебните планове на Медицинския Факултет при МУ - София. Необходимо е да се подчертае, че КЦА предлага дори по-разширена учебна програма на Медицинския Факултет.
Преподавателският състав се състои от 2 хабилитирани преподаватели, 6 главни асистента и 1 старши асистент. Всички имат признати: основни специалности по Вътрешни болести или Педиатрия и тясна специалност по Клинична Алергология. Трима от преподавателите са доктори по медицина и двама - доктори на науките. Налице са всички предпоставки за обезпечаване на учебния процес с достатъчно по брой, научна и педагогическа квалификация кадри.
Ресурсната обезпеченост на преподаването включва две лекционни зали, лаборатория, мултимедийна система, епидиаскоп, прожекционни апарати, телевизионен приемник, видеомагнетофон, прожекционни екрани, други учебни пособия и помагала.
КЦА има вътрешна компютърна мрежа, свързана с Интернет, която се ползва за преподавателски и научни цели. В непосредствена близост е разположена Медицинската библиотека на МУ - София. Предстои създаването на компютърна зала, което рязко ще повиши качеството на обучението. Въпреки това има какво още да се желае за компютърното обезпечаване на учебния процес - допълнителни PC, “надграждане” на наличните, учебен софтуеър и т.н.
Клиничният център по алергология още през 1998 г предложи на МЗ своите виждания за хармонизиране и уеднаквяване на обучението по специалността до нормите на Европейския Съюз.
Клиничната алергология е призната като самостоятелна специалност / independent, full specialty / в следните страни от ЕС: Дания, Гърция, Испания, Великобритания, Италия, Холандия, Португалия, Швеция и Франция. Като втора / sub - specialty / е призната в Швейцария и Финландия (1. Allergy and Clinical Immunology News,5, 1, 1993, 23-30 и 2. Teaching Allergy in Europe /K. Whaley, A. Palma-Carlos, G.W. Canonica, A. Oeling/, Proceedings IEAACI 95, Madrid, 985-1005.) Препоръката на Европейския съюз на специалистите (UEMS) е специалността да се нарича “/Клинична/ Алергология и Клинична Имунология”. В момента ръководството на КЦА полага усилия тази препоръка да се превърне в реалност българските условия.
По линията на UEMS (Union of the European Medical Specialists) предстои хармонизация и унификация на обема, съдържанието и методите на обучение в областта на Клиничната алергология.
След почти четири десетилетия КЦА остава единствения академичен център за обучение и квалификация по алергология в Република България.
По-важни учебници и монографии, издадени от КЦА: