В Катедрата се провежда обучение по епидемиология на студенти по медицина, дентална медицина, фармация, на стажант-лекари, на специализиращи лекари от цялата страна.
І . Студенти по медицина
Обучението на студентите по медицина се провежда по модулна система в XI семестър (VI курс), организирано в три учебни цикъла, включващи по 12 дни в 32 студентски групи. През всеки учебен цикъл по епидемиология се реализират следните форми на обучение:
При обучението на студентите по медицина годишно се реализират общо 2241,25 учебни часа, от които:
Изпитът се провежда съвместно с НПК от Катедрата по инфекциозни болести, паразитология, хелминтология и тропически болести в 2 части: практически и теоретичен.
Програма за обучение на студентите по медицина повече>>
Ежегодно в Катедрата се обучават стажант-лекари (VІ курс - ХІ семестър). Реализират се общо 730 учебни часа, от които:
Държавният изпит се провежда комплексно по дисциплините епидемиология, инфекциозни болести, хигиена и социална медицина.
ІІ. Студенти по дентална медицина
Обучението на студентите по дентална медицина се провежда през зимния семестър. Съгласно учебната програма се осъществяват следните форми на обучение:
При обучението на студентите - стоматолози се реализират общо 223,25 часа, от които:
Изпитът се провежда съвместно с НПК от Катедрата по хигиена и екология в 2 части – тест и теоретичен изпит.
Програма за обучение на студентите по дентална медицина повече>>
ІІІ. Студенти по фармация
През зимния семестър по епидемиология се обучават студенти по фармация. Съгласно учебната програма обучението се осъществява в следните форми:
При обучението на студентите - фармацевти се реализират общо 170,75 учебни часа:
Изпитът се провежда съвместно с НПК от Катедрата по хигиена и екология в 2 части – тест и теоретичен изпит.
Програма за обучение на студентите по фармация повече>>
ІV . Следдипломнотообучение
Следдипломното обучение на медицинските кадри от цялата страна се провежда под формата на:
Реализирани са общо 750 учебни часа годишно.
Програмите на отделните курсове се изработват съобразно тематиката им, а за курса за специализация по епидемиология – съгласно одобрената от Министъра на МЗ.
Научно-преподавателските кадри в Катедрата провеждат обучение по епидемиология на студенти от Факултета по обществено здраве и Медицинските колежи в София, Враца и Благоевград. Реализират се 600 учебни часа по програми одобрени от Академичен съвет на МУ.
Научноизследователската дейност на Катедрата се развива в следните основни направления: епидемиология на масовите инфекциозни и неинфекциозни забо лявания в условията на икономическия преход в страната; епидемиология на вирусните хепатити, нозокомиалните инфекции, зоонозите; епидемиологична ефективност на специфичната имунопрофилактика на вирусните хепатити, полиомиелит, морбили, епидемичен паротит, рубеола, коклюш; медико-географски изследвания на заболяемостта от инфекциозни болести; моделиране и прогнозиране на епидемичния процес при редица заболявания с оглед на тяхната превенция; системи за управление на противоепидемичната и превантивната дейност в условията на икономическа стагнация и въвеждане на нова система на организация на здравеопазването; проучване условията и възможностите за ограничаване разпространеието на инфекциозните болести в България, както и за тяхната елиминация и ликвидация.
Завършени са следните по-значими научни теми, които намират приложени и при разработване на нормативни документи в превенцията и контрола на масовите инфекциозни заболявания.
Научни публикации в български и чуждестранни издания – над 800.
Издадени монографии – 10.
Дисертации подготвени в Катедрата през последните години – 5 броя.
I. TEMPUS
ІІ. РНАRЕ
ІІІ. МУ
Договор с МУ: "Клинико-епидемиологични, вирусологични и терапевтични проуч-вания върху посттрансфузионните вирусни хепатити " 1995-1996г.
Участие в българско-швейцарска програма по болнична хигиена „Хигия”.
Участие в Програма по PHARE относно мониторинг на инфекциозните болести в България.